Projekt prečerpávacej elektrárne Málinec je aktuálne vo fáze štúdie realizovateľnosti, pričom by mohol priniesť miliardy eur nielen do štátneho rozpočtu, ale aj danej lokalite. Táto oblasť je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) výhodná, keďže nie je potrebné zatopiť žiadne ďalšie obce. Nová prečerpávacia elektráreň by sa dotkla piatich chatiek a jedného družstva. Rezort podľa ministra nejde nikoho vyvlastňovať. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii.
"Nikto nehovorí, že niečo ide robiť, my sme vo fáze realizovateľnosti štúdie, ktorá teraz dokazuje už všetky informácie, že tento projekt vie dotiahnuť obrovské miliardy eur do štátnej pokladnice, vie byť rentabilný na úrovni možno päť až sedem rokov návratnosti a najmä, ktorý má absolútne minimálny vplyv na životné prostredie, pretože by sa to realizovalo v existujúcej vodnej nádrži Málinec, ktorá bola v minulosti postavená," povedal Taraba s tým, že pozemky tejto nádrže sú vo vlastníctve štátu, takže to nebude mať žiaden vplyv na štátny rozpočet.
"Druhá lokalita, ktorá je nad tým, ak sa bavíme pri maximalistickej verzii, teda o 140 hektároch, nemá zásadný dopad na ochranu životného prostredia. Garantovali sme, že ministerstvo životného prostredia tam nejde nikoho vyvlastňovať. Je tam nejakých 5 chát,“ uviedol minister. "Na ploche 140 hektárov sa nachádza päť chatiek a jedno družstvo. Naším cieľom je, aby sa tento projekt, ak na ňom panuje zhoda medzi samosprávou, vyšším územným celkom a štátom, realizoval v dohľadnej dobe," dodal.
Taraba zachytil i video rozhorčeného Jána Lašáka. "Zaregistroval som, že dnes plakal pán bývalý brankár Lašák, pretože tam má jednu z týchto chát. Radi sa s ním stretneme. Ak by nebolo možné všetky chaty ochrániť, rozhodnutie bude na starostoch – či uprednostnia zachovanie piatich chát alebo projekt, ktorý prinesie miliardy,“ reagoval Taraba.
Spresnil, že zo siedmich sledovaných lokalít vyhodnotili obec Málinec geológovia z Výskumného ústavu vodného hospodárstva a odborníci zo štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV) ako najlepšiu oblasť na prečerpávaciu elektráreň. Cieľom je realizovať projekt v čo najbližšom období, pričom by mohol byť financovaný zo zdrojov štátneho rozpočtu a podniku VV.
Dušan Abaffy z Výskumného ústavu vodného hospodárstva zdôraznil, že vodárenský účel nádrže v Málinci by mal zostať zachovaný. "Nebude sa strácať význam nádrže z hľadiska zásobovania pitnou vodou, ale dôjde v rámci toho k nejakému dobudovaniu skupinového vodovodu medzi troma veľkokapacitnými zdrojmi Hriňová, Klenovec, Málinec, čím sa stabilizuje daná oblasť aj z hľadiska zásobovania pitnou vodou a dôjde aj k rekonštrukcii týchto dvoch ďalších veľkokapacitných zdrojov," upresnil.
Generálny riaditeľ štátneho podniku VV Peter Molda vidí vo výstavbe tejto elektrárne obrovský potenciál najmä v lepšom využití hydroenergetiky a rovnako aj prínose vo vyregulovaní energetickej energie, ktorá je narúšaná výkyvmi cien elektrickej energie. "Vďaka takejto prečerpávacej elektrárni by sme práve s týmito výkyvmi vedeli efektívne bojovať už z tých prvotných informácií, ktoré máme. Jediná okolitá krajina, ktorá nejakým efektívnym spôsobom dokáže bojovať s týmito výkyvmi, je práve Rakúsko, ktoré disponuje siedmimi alebo ôsmimi prečerpávacími elektrárňami," uzavrel.