15. jún. 2024 o 12:00
žani, Koktejl

Slovák porovnal cestu vlakom v Číne a u nás: Diametrálny rozdiel! Dorazila ho cena kávy v Žiline

placeholder
Na cestu vlakom nenašiel jedno pekné slovo. (ilustračné foto)
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Tak to je sila.

Cestovanie
15. jún. 2024 o 12:00
Slovák porovnal cestu vlakom v Číne a u nás: Diametrálny rozdiel! Dorazila ho cena kávy v Žiline

Tak to je sila.

Slováci po návrate zo zahraničia radi porovnávajú služby, životnú úroveň a najmä ceny. Väčšina dovolenkuje u našich susedov alebo v obľúbených destináciách. Veľký záujem na Facebooku však vzbudilo porovnanie vlakovej dopravy u nás a v Číne. Slovák sa o svoje postrehy podelil prostredníctvom profilu Nekŕmne nás odpadom.

Vlak využil na prepravu medzi Šanghajom a Pekingom. "Vzdialenosť viac než 1300 km. Maximálna rýchlosť vlaku 350km/h. Meškanie v cieľovej zastávke 0 sekúnd. Vo vlaku bola príjemná teplota, vďaka fungujúcej klimatizácii. Kto si chcel kúpiť jedlo alebo pitie, stačilo si objednať a na nasledujúcej zastávke to upiekli a naložili do vlaku. Prípadne bolo jedlo už aj priamo vo vlaku (zohrievané polotovary). Priestranné stanice. Výťahy a pohyblivé schody sú samozrejmosť. Personál nevedel komunikovať po anglicky, no bol stále ochotný pomôcť aspoň cez prekladač," opísal svoju skúsenosť.

Jazda vlakom z Bratislavy do Žiliny ani zďaleka taká idylická nebola. "Vzdialenosť 200 km. Maximálne rýchlosť niekde okolo 130km/h. Meškanie v cieľovej zastávke 25 minút. Vo vlaku nefungovala klimatizácia, takže tam bolo dusno, ako v skleníku. Na stanici som sa spýtal či bude vo vlak aj reštauračný vozeň. Pani, ktorá mi predávala lístok na mňa pozrela, ako na magora a spýtala sa, ako to má ona vedieť. Odpovedám, či pracuje pre inú spoločnosť. Odpovedala, že uvidím, keď príde vlak," podelil sa s diametrálne odlišným prístupom.

Poznamenal, že vlak bol natrieskaný, takže sa stálo v uličkách. Reštauračného vozňa sa napokon nedočkal, miesto neho bol k dispozícii pojazdný bufet. "Bol som kúsok od neho. Jeho dvaja zamestnanci na nás stále vykrikovali, aby sme nestáli pri ich vozíku, lebo im zavadziame pri práci. Na ceste do Žiliny odniesli dvakrát 3 poháre kávy a potom celý čas klábosili a pozerali videá na telefóne. Jedna pani si chcela kúpiť vodu. Chlapík jej odpovedá, že nemá čas, lebo ide pomôcť roznášať kávu (tie tri poháre)," pokračoval, s tým, že už dlho sa tak dobre nenasmial, ako pri sledovaní tohto vlaku.

Cestovateľa zaskočila na Slovensku ešte jedna vec. "Cestou domov som mal prestup na najväčšom letisku, v Paríži. Dal som si tam espresso. Cena 2,5€. V podchode, na stanici, v Žiline som si dal espresso tiež. Cena 2,4€. Teraz neviem, či to parížske letisko je také lacné alebo ten rozbombardovaný tunel v Žiline je taký drahý," zamyslel sa v závere svojho príspevku.