21. jún. 2024 o 18:17
TASR, Koktejl

Putin o plánoch Ruska: Plánujeme ďalej rozvíjať jadrovú triádu ako záruku...

placeholder
Šéf Kremľa Vladimir Putin
Zdroj: TASR/AP

O jadrových zbraniach počas ceremónie v Kremli.

Zahraničné správy
21. jún. 2024 o 18:17
Putin o plánoch Ruska: Plánujeme ďalej rozvíjať jadrovú triádu ako záruku...

O jadrových zbraniach počas ceremónie v Kremli.

Rusko bude naďalej rozvíjať svoj arzenál jadrových zbraní ako odstrašujúci prostriedok a vojakom bojujúcim na Ukrajine poskytne najmodernejšie zbrane a bezpilotné lietadlá. V piatok to vyhlásil šéf Kremľa Vladimir Putin, informuje TASR agentúra Reuters.

Putin hovoril o jadrových zbraniach počas ceremónie v Kremli, na ktorej sa zúčastnili absolventi vojenských, policajných a spravodajských akadémií. "Plánujeme ďalej rozvíjať jadrovú triádu ako záruku strategického odstrašenia a zachovania rovnováhy síl vo svete," uviedol ruský prezident. Jadrová triáda je odkazom na ruské jadrové zbrane odpaľované zo zeme, vzduchu a mora.

Šéf Kremľa ešte vo štvrtok zopakoval, že zvažuje prehodnotenie ruskej doktríny o používaní jadrových zbraní. Súčasná stanovuje, že Moskva môže použiť jadrové zbrane len v dvoch prípadoch – pri jadrovom útoku na Rusko alebo pri útoku konvenčnými zbraňami, ktorý by ohrozoval samotnú existenciu krajiny.

Rusko podľa Putina uvažuje o zmene, pretože jej potenciálni nepriatelia pracujú na "nových prvkoch" súvisiacich so znížením prahu pre použitie jadrových zbraní. Rusko a Spojené štáty vlastnia spolu približne 90 percent všetkých nukleárnych zbraní na svete a Rusko podľa expertov disponuje najväčšími zásobami jadrových zbraní - má vyše 5500 jadrových hlavíc.