25. jún. 2022 o 08:23
TASR, Koktejl

Krvavé besnenie v Osle: Po streľbe hlásia obete a viacero zranených!

placeholder
V nórskom Osle došlo k streľbe.
Zdroj: TASR/AP

V nórskom Osle došlo k streľbe.

Zahraničné krimi
25. jún. 2022 o 08:23
Krvavé besnenie v Osle: Po streľbe hlásia obete a viacero zranených!

V nórskom Osle došlo k streľbe.

Dvoch mŕtvych a viacero zranených, niekoľko vážne, si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v sobotu krátko po jednej hodine pred nočným gay klubom v nórskom hlavnom meste Oslo. TASR o tom informuje na základe správ britského denníka Daily Mail a nórskej televízie TV 2.

Pri incidente pred klubom London Pub bolo podľa polície zranených 14 ľudí. Osem z nich bolo prevezených do nemocnice, traja majú vážne zranenia. Šesť ľahšie zranených ošetrili na mieste. Krátko po streľbe bola v blízkosti miesta činu zadržaná podozrivá osoba. Jeden z očitých svedkov tvrdil, že ku klubu prišiel muž s taškou, vytiahol z nej zbraň a začal strieľať. Daily Mail s odvolaním sa na políciu píše, že padlo približne 20 výstrelov.

Polícia pre TV 2 potvrdila, že boli použité dve strelné zbrane, zatiaľ však nevie povedať, akého typu. Nič podľa nej bezprostredne nenasvedčuje tomu, že by páchateľov bolo viac a išlo o teroristický čin. London Pub o sebe tvrdí, že je najväčším klubom pre gayov a lesby v meste. V júni sa v mnohých krajinách sveta konajú podujatia LGBTI komunity, v Osle je na sobotu ohlásený pochod Gay Pride.

Podozrivý je iránskeho pôvodu

Nórska polícia uviedla, že streľby, pri ktorých boli v noci na sobotu zabití pred barmi v centre nórskeho hlavného mesta Oslo dvaja ľudia a najmenej 21 ďalších utrpelo zranenia, vyšetruje ako teroristický čin. Píše o tom agentúra AFP.

Strieľalo sa okolo 01.00 h miestneho času (SELČ) na troch miestach vrátane jedného gay baru v centre Osla. Osoba podozrivá z útokov bola už zatknutá, spresnila polícia.

Z dôvodu týchto udalostí bol odvolaný aj gay pride, ktorý sa mal v Osle konať v sobotu popoludní. Informovali o tom organizátori podujatia. "Všetky akcie spojené so sprievodom Oslo Pride sú v súlade s jasným odporúčaním polície zrušené", oznámili usporiadatelia na Facebooku.

Polícia informovala, že zatknutý podozrivý jedinec je nórsky občan iránskeho pôvodu. "Nateraz všetko nasvedčuje tomu, že tento čin spáchala len jedna osoba," povedal podľa AFP na tlačovej konferencii predstaviteľ polície Tor Barstad.

Spresnil, že zatknutý muž bol už predtým známy nórskej kontrarozviedke a mal už za sebou niekoľko menších treníc so zákonom, ako napríklad nepovolené nosenie bodnej zbrane či vlastnenie drog.

K streľbe došlo v noci na troch miestach: pri gay klube London Pub, pri džezovom klube Herr Nilsen a pri jednom stánku s rýchlym občerstvením. Na uvedených miestach boli po incidente posilnené policajné hliadky.