28. feb. 2024 o 20:00
NK, Koktejl

Spíte takto? Môže to mať pre vás vážne následky! Vedci varujú pred smrteľným ochorením

placeholder
Odborníci neodporúčajú spať na vankúšoch, ktoré sú vyššie ako 15 cm. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Odborníci varujú pred zvýšeným rizikom mozgovej mŕtvice.

Zaujímavosti
28. feb. 2024 o 20:00
Spíte takto? Môže to mať pre vás vážne následky! Vedci varujú pred smrteľným ochorením

Odborníci varujú pred zvýšeným rizikom mozgovej mŕtvice.

Japonskí vedci zistili, že používanie vankúšov v štýle "shogun" môže zvýšiť pravdepodobnosť mozgovej príhody kvôli tomu, ako sa na nich ohýba váš krk, informoval The Sun.

Tieto až 16 cm vysoké vankúše boli obľúbené medzi samurajmi v 17. až 19. storočí, pretože im umožňovali udržať ich zložité účesy počas spánku. Štúdia však naznačuje, že používanie vysokých vankúšov v súčasnosti zodpovedá za približne 10 % spontánnych disekcií vertebrálnych artérií - kedy sa artéria zásobujúca mozog krvou roztrhne.

"Existuje pomerne veľa ľudí, ktorí používajú pohánkové vankúše na ktoré položia len tenký vankúš alebo uterák. Neodporúča sa spať na vankúšoch, ktoré sú vyššie ako 15 cm, pretože aj keď je vankúš mäkký, spôsobuje silné ohnutie krku," povedal doktor Tomotaka Tanaka z Národného mozgového a kardiovaskulárneho centra.

K mŕtvici dochádza, keď sa preruší prívod krvi do mozgu. Približne 2 % ischemických mozgových príhod - keď je krv zablokovaná zrazeninou - sú spôsobené spontánnymi disekciami vertebrálnych tepien. U ľudí vo veku 15 až 45 rokov sa toto percento zvyšuje na 10 %. Tento stav spôsobuje malé natrhnutie jednej alebo viacerých vrstiev tkaniva v tepne, čím sa preruší prietok krvi.

Štúdia uverejnená v časopise European Stroke Journal skúmala, či používanie vysokých vankúšov zvyšuje riziko spontánnych disekcií vertebrálnych artérií. Výskumníci sledovali 106 pacientov liečených v certifikovanom komplexnom centre pre liečbu cievnych mozgových príhod v Japonsku v rokoch 2018 až 2023 a merali ich vankúše. Za vysoké vankúše sa považovali tie s výškou 12 cm, pričom 15 cm a viac označili za "mimoriadne vysoké". Polovica z nich utrpela spontánnu disekciu vertebrálnej artérie, zatiaľ čo polovica nie. Približne 34 % tých, ktorí týmto stavom trpeli, malo vankúše vyššie ako 12 cm, zatiaľ čo vankúš rovnakej výšky malo len 15 % tých, ktorí spontánnu disekciu neutrpeli.

Výskumníci uviedli, že používanie vysokých vankúšov tlačí ľuďom bradu k hrudníku, čo môže poškodiť cievy.