05. dec. 2023 o 13:00
žani, TASR, Koktejl

Takto vyzerá Alžbetka z Perinbaby dnes: Ľudia ju zastavujú aj po rokoch!

placeholder
Petra Vančíková- Kolevská ako Alžbetka.
Zdroj: Reprofoto/Perinbaba

Fanúšikovia sa už nevedia dočkať.

Domáce promi
05. dec. 2023 o 13:00
Takto vyzerá Alžbetka z Perinbaby dnes: Ľudia ju zastavujú aj po rokoch!

Fanúšikovia sa už nevedia dočkať.

S vianočnými sviatkami sa nám spájajú viaceré kultové filmy a rozprávky. Bez pochyby k nim patrí aj Perinbaba od Juraja Jakubiska. Príbeh o Jakubovi, krásnej Alžbetke a Perinbabe sa na plátna kín dostal v roku 1985. Fanúšikovia sa v decembri dočkajú dlho očakávaného pokračovania.

V poslednom filme Jakubiska uvidia diváci v hlavných úlohách Lukáša Frlajsa a Valériu Frištik. Chýbať nebude ani Giulietta Masina (Perinbaba) či Petra Vančíková- Kolevská alias Alžbetka. Herečku sprevádza obľúbená rozprávka celý život. "Nemôžem povedať, že by mi to vadilo, je to veľmi príjemné. Niekedy sa pozastavujem nad tým, že neustále ma niekto niekde zastaví, že má rád Perinbabu, či som to ja a s nejakými otázkami," prezradila v Ranných novinách TV JOJ.

Sprostredkovane zbiera vďaku za obľúbenú rozprávku, ktorá ovplyvnila generácie. Spolupráca s Jakubiskom bola pre ňu veľká herecká skúsenosť, za ktorú je vďačná. Veľa sa naučila a režiséra považuje za slovenského génia. Aktuálnu fotku herečky nájdete v galérii.

Magické číslo

Perinbaba a dva svety vstupuje do kín 7. decembra. Producentka Deana Jakubisková priznáva, že sedmička v dátume predpredaja aj premiéry nie je náhodná. Magické číslo sedem zohráva v záverečnom veľdiele režiséra Juraja Jakubiska (1938 - 2023) významnú úlohu. "Za siedmimi horami, za siedmimi morami, na konci sveta, v kraji hojnosti, žije posvätný sedmorožec," naznačuje Jakubisková.

"Toto číslo by malo byť šťastným aj pre filmového hrdinu Lukáša. O tom, či napokon šťastné aj bude, sa budú môcť diváci presvedčiť v kinách už 7. decembra," dodáva. Pokračovanie vianočnej rozprávky je plné lásky, fantázie, kúziel a humoru. Tvorcovia sľubujú nezabudnuteľný príbeh pre všetky generácie.

O čom je pokračovanie?

Lukáš (Lukáš Frlajs), syn pôvodných hrdinov Alžbetky a Jakuba, sa vydáva na strastiplnú cestu do bájnej krajiny hojnosti za dobrodružstvom a láskou Luciou (Valéria Frištik). Na ceste ho chráni a pomáha jeho kmotra Perinbaba (Giulietta Masina), zatiaľ čo Zubatá (Darija Pavlovičová, Albín Medúz a Valerie Kaplanová) sa mu snaží ublížiť a kladie mu polená pod nohy podobne ako jeho otcovi Jakubovi.

Lukáš Frlajs sa s Perinbabou prvýkrát stretol ako dieťa, Jakubiskova rozprávka sa mu prihovárala z televíznej obrazovky. "Nespomeniem si, koľko som mohol mať rokov, ale viem, že to nebol vtedy pre mňa úplne príjemný zážitok, lebo som sa bál Zubatej. Nerozumel som, prečo Jakubko lieta na špinavej perine, ale páčilo sa mi, ako Perinbaba vedela ovládať sneh," povedal pre TASR Frlajs.

Herec, ktorý podľa vlastných slov s nakrúcaním pokračovania divácky obľúbenej rozprávky dospel, ju vníma ako mimoriadne dielo. "Je to výtvarne veľmi pekné a je to úplne iné ako štandardná rozprávka, je to viac, niečo výtvarnejšie, krajšie, je to jednoducho Jakubisko, niekedy sa to jednoducho nedá opísať," poznamenal Frlajs.

Vo filme si zahrali aj ďalšie známe osobnosti, diváci uvidia Andreu Verešovú, Ivana Romančíka, Reného Štúra, Ľubomíra Pauloviča, Valériu Zawadsku a Dana Nekonečného ako Principála v jeho poslednej filmovej role.