22. máj. 2024 o 17:30
jž, Koktejl

VIDEO Na Slovensku sa po silnej búrke objavilo tornádo: Pozrite, ako vyzeralo

placeholder
Na Slovensku zaznamenali tornádo (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Čo ho spôsobilo?

Počasie
22. máj. 2024 o 17:30
VIDEO Na Slovensku sa po silnej búrke objavilo tornádo: Pozrite, ako vyzeralo

Čo ho spôsobilo?

Od skorého popoludnia sa na juhu stredného a východného Slovenska, v širšej oblasti slovensko-maďarského pohraničia, formovali lokálne silné búrky. Ako informuje portál imeteo.sk, v blízkosti mesta Rimavská Sobota, sa dokonca objavilo tornádo.

Väčšina týchto búrok sa vyskytla v Maďarsku, ale krátko pred 16:00 zasiahla jedna silná búrková bunka aj oblasť pri Rimavskej Sobote. Búrka priniesla intenzívne zrážky, no neďaleko mesta došlo k oveľa nebezpečnejšiemu javu.

Portálu imeteo.sk ich čitateľ poskytol zábery z blízkosti obce Kružno. "Po analýze videa a radarového záberu z tejto oblasti môžeme potvrdiť, že sa v oblasti vyskytol veterný vír, ktorý sa dotkol zemského povrchu. Ide tak zrejme o tornádo najslabšej úrovne EF0. Z videa je jednoznačná rotácia a kontakt so zemou. V oblasti pravdepodobne išlo o nesupercelárne tornádo, teda tornádo, ktoré nie je spojené s rotujúcim vstupným prúdom (supercely)," vysvetlili a dodali, že takéto tornáda vznikajú z už rotujúceho vzduchu pod búrkou.

V juhoslovenskej kotline fúka vietor od západu na východ a s rastúcou výškou sa jeho smer mení na južný. Táto zmena smeru vetra v kombinácii so silnou búrkou a vysokou vlhkosťou viedla k vzniku tornáda. Momentálne nie sú hlásené žiadne materiálne škody.