31. mar. 2024 o 13:00
krsk, TASR, Koktejl

Cenovka zo slovenského supermarketu je HITOM: 50-percentná zľava? Z tej sumy odpadnete!

placeholder
Táto zľava vzbudila pozornosť ľudí.
Zdroj: Facebook/Nekŕmte nás odpadom

Nenápadná cenovka v sebe skrýva chyták.

Zaujímavosti
31. mar. 2024 o 13:00
Cenovka zo slovenského supermarketu je HITOM: 50-percentná zľava? Z tej sumy odpadnete!

Nenápadná cenovka v sebe skrýva chyták.

Množstvo Slovákov má za sebou náročné veľkonočné nákupy. Ľudia v tom ruchu zväčša vnímajú výslednú zlacnenú sumu a nie to, z akej ceny im produkt zlacnili. To však nebol prípad fanúšika facebookovej stránky Nekŕmte nás odpadom, ktorý jej poslal svoj tip na zverejnenie.

"Od Vás: Matematika. Ako počítam, tak počítam, ale ak by platilo, že je zľava 50 percent, tak by to malo stáť cca 4,47 eur," znel komentár k fotke od fanúšika na sociálnej sieti. Išlo o cenu za organizér alebo úložný košík, ktorý predtým stál takmer 9 eur. Produkt však zlacnili z 8,95 eur na 5,95 eur! Záber nájdete v galérii nad článkom.

Veľkonočný nákup potravín sa predražil

Slováci za tohtoročný veľkonočný nákup potravín zaplatili medziročne viac približne o 3 %. To v praxi znamená, že ak vlani nákup pred veľkonočnými sviatkami stál napríklad 200 eur, tak tento rok ten istý nákup vyšiel približne na 206 eur. Uviedla to v analýze Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

"Najviac si aktuálne priplácame za ovocie, a to 11,9 %. Cukrovinky a sladkosti sú drahšie ako pred rokom o 6,5 %, zelenina o 6,4 %. Chlieb a obilniny majú na cenovkách vyššie sumy ako pred rokom o 6 %. Ryby a morské plody sú drahšie o 4,4 %, mäso o 4 %. Naopak, lacnejšie ako pred rokom sú najmä oleje a tuky, a to o 7,5 %. Mlieko, syry a vajcia zlacneli v priemere o 3,7 %. Za nealkoholické nápoje platíme o 1,5 % viac," spresnila.

Poznamenala, že mnohí Slováci sa dopúšťajú v súvislosti s akýmikoľvek sviatkami jednej veľkej chyby – zadlžujú sa.

"Hoci v prípade veľkonočných sviatkov nejde o taký častý jav ako v prípade vianočných sviatkov, siahnuť po úvere by sme rozhodne nemali. Aj veľkonočné sviatky sú tu každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené," dodala Sadovská.