23. máj. 2024 o 13:00
jž, TASR, Koktejl

Hudobníčka Stanka († 35) sa 2 týždne pred smrťou dozvedela dôležitú správu: Toto je obrovská nádej

placeholder
Hudobníčka Stanka Apfelová podľahla rakovine 21. mája 2024.
Zdroj: Facebook/Stanka Apfelova

Bola nadšená.

Domáce promi
23. máj. 2024 o 13:00
Hudobníčka Stanka († 35) sa 2 týždne pred smrťou dozvedela dôležitú správu: Toto je obrovská nádej

Bola nadšená.

Smutná správa o úmrtí hudobníčky Stanislavy Apfelovej († 35) zasiahla 21. mája celé Slovensko. Rakovinu prsníka v 3. štádiu jej po prvýkrát diagnostikovali, keď jej dcérka Linda mala 6 mesiacov v roku 2020. Stanka sa dostala do povedomia verejnosti po tom, čo jej mala poisťovňa zamietnuť preplatenie onkologického lieku. Ročná liečba stála 70 tisíc eur. Preto vznikla zbierka, v rámci ktorej sa vyzbieralo vyše 270-tisíc eur, informuje Denník N.

O boj za preplácanie lieku bojovalo KDH od februára. "Rezort zdravotníctva sa aj v tomto prípade počas rokovaní snaží dohodnúť s držiteľom také podmienky, aby bola úhrada za liek nastavená priaznivo, a aby nevznikol kategorizovaním nového lieku vysoký dopad na náš štátny rozpočet," uviedlo ministerstvo koncom februára.

KDH podotklo, že držiteľ registrácie požiadal o kategorizáciu na Slovensku vlani 31. júla. "Odvtedy beží kategorizačný proces, ktorý by mal skončiť do konca marca, alebo bude ďalej pokračovať, ak sa nedohodnú na zmluve o úhrade z poistenia. Jediné, čo by sa tomu procesu dalo vyčítať, že posudzovanie trvalo päť mesiacov, odvtedy bežia už len zákonné lehoty," doplnil poslanec KDH František Majerský.

Kresťanskí demokrati poukázali na to, že liek má významný prínos v liečbe karcinómu prsníka. Tiež, že priamu platbu lieku v desiatkach tisíc eur si pacientky dovoliť nemôžu. "Nerozumiem, prečo na Slovensku nedokážeme pacientkam v pokročilom štádiu onkologického ochorenia zabezpečiť z verejného zdravotného poistenia úhradu inovatívneho lieku, ktorý má preukázaný významný klinický prínos pri agresívnom nádore prsníka, ktorý má vysokú mortalitu," skonštatoval Majerský.

Len dva týždne pred Stankinou smrťou oznámil poslanec KDH posun v rokovaní o preplácaní lieku. "Pamätáte si na príbeh mladej mamičky Stanky, ktorej sa vrátila rakovina prsníka a poisťovňa jej nechcela preplatiť liek, ktorý podľa lekárov “zaberá” práve na toto štádium ochorenia? Vtedy sa jej na liečbu vyzbierali darcovia. Tento týždeň ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu s držiteľom registrácie a liek tak bude pre liečbu pokročilých karcinómov prsníka po zaradení do kategorizačného zoznamu hradený zdravotnou poisťovňou. Konečne," napísal Majerský na sociálnu sieť.

Správa potešila najmä Stanku. "Je potrebné k tomuto povedať niečo viac? Toto je obrovská nádej pre veľa pacientiek, ktoré môže zachrániť práve tento liek. Hlavne vďaka vám!!! Ďakujem/e," napísala hudobníčka 10. mája na sociálnu sieť.

Správa o jej úmrtí zasiahla aj samotného Majerského. "Nepoznal som ju osobne, no jej príbeh ma pred niekoľkými mesiacmi chytil za srdce a zároveň aj vyviedol z miery, keďže Stanka, mladá mamička, bojovala nielen s navrátenou rakovinou, ale aj s našim zdravotníckym systémom. Existoval totiž liek, ktorý práve v jej prípade mal dobré výsledky vo svete a bol preplácaný poisťovňami aj v okolitých krajinách. Len na Slovensku nie," napísal v úvode na sociálnej sieti.

Boli v kontakte. "Chvíľu sme si písali, snažil som sa pochopiť, kde je vlastne problém a čo sa s tým dá robiť. Nakoniec sa jej na liečbu vyzbierali známi aj neznámi ľudia. Stanka svoj boj prehrala. No možno aj práve vďaka liečbe bola dlhšie so svojimi drahými. Vybojovala ale niečo oveľa väčšie," pokračoval.

"Som presvedčený, že aj vďaka jej príbehu a boju so “systémom”, širokej medializácii, nakoniec proces schvaľovania lieku na pokročilé štádiá rakoviny prsníka je dnes na konci a liečbu budú preplácať poisťovne. Za všetky pacientky jedno veľké ĎAKUJEM. A odpočívaj v pokoji," poslal jej odkaz do neba.

Podobný názor mali aj viacerí komentujúci pod jej posledným príspevkom. "Stanka splnila úlohu tu na Zemi a svojim príbehom pomôže “žiť” v iných ženách, ktorým odteraz pomôže. Svetlo nech ti svieti Stanka," napísala Nikola. "Tak asi toto bolo tvojim poslaním Stanka. Ďakujeme za všetko čo si pre druhých spravila," vyjadrila sa Anna.