Najpopulárnejších hercov a herečky v období totality nemuseli trápiť rovnaké problémy ako bežných ľudí a dokázali si slušne zarobiť, píše CNN Prima news. Ich honoráre často niekoľkokrát prevyšovali bežné mzdy a všetko to záviselo od titulu, ktorý dostal umelec od komunistickej strany.
Národný umelec mohol za jeden natáčací deň inkasovať 1300 korún československých, zatiaľ čo zaslúžilý umelec dostal 800. Ostatní herci a herečky mali za jeden natáčací deň v priemere 400 korún. Pre porovnanie, v roku 1985 zarobil človek v priemere 2920 Kčs za mesiac.
Medzi slušne platených hercov patril aj Luděk Sobota (81), ktorého si mnohí diváci pamätajú najmä ako Františka Koudelku z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!. Práve za túto úlohu podľa webu kafe.cz zinkasoval až 12-tisíc korún.
Z dnešného pohľadu sa to môže zdať ako smiešna suma, no v roku 1974 to pre niekoho boli až štyri mesačné platy. O rolu svojrázneho smoliara, ktorý si nájde prácu ako automechanik, sa uchádzali aj Jiří Krampol (86) či Jan Hartl (71).
Jáchyme, hoď ho do stroje! je považovaný za jeden z kultových českých filmov 70. rokov a dodnes je veľmi obľúbený medzi divákmi. Snímka sa často cituje a pripomína pre svoj humor a nezabudnuteľné scény. Toto dielo výrazne prispelo k popularite Luďka Sobotu ako jedného z najlepších komikov svojej doby.
Stvárnenie jednoduchého a dobrosrdečného mladého muža, ktorého snaha o lepší život a vzťahy s okolím vedú k mnohým vtipným a absurdným momentom, je dodnes považované za jedno zo jeho najlepších hereckých výkonov.