Zatiaľ čo väčšina ľudí sa zotavila z covidu v priebehu niekoľkých týždňov, niektorí ľudia hlásili pretrvávajúce zdravotné problémy. Nová štúdia ale ukázala, že ak ste prekonali túto infekciu, je dvojnásobne väčšia šanca na rozvinutie hypertenzie (vysoký krvný tlak).
Retrospektívna pozorovacia štúdia bola vykonaná v New Yorku na 45 398 pacientoch s COVID-19 (marec 2020 až august 2022) a 13 864 pacientoch s chrípkou (január 2018 až august 2022) bez anamnézy hypertenzie. Výsledky vedcov šokovali a bijú na poplach.
Pri 6-mesačnom sledovaní bola novovzniknutá pretrvávajúca hypertenzia pozorovaná u 20,6 % hospitalizovaných pacientov s COVID-19 a 10,85 % nehospitalizovaných pacientov s COVID-19.
„Vzhľadom k vysokému počtu ľudí postihnutých Covidom-19 v porovnaní s chrípkou sú tieto štatistiky alarmujúce. Naznačujú, že u oveľa viac pacientov sa v budúcnosti pravdepodobne rozvinie hypertenzia. To môže predstavovať veľkú záťaž pre verejné zdravotníctvo,“ povedal autor štúdie a profesor rádiológie na americkej Albert Einstein College of Medicine Tim Duong.
Vedci si ale nie sú istí, ako môže vírus vysoký krvný tlak vyvolávať. Domnievajú sa, že jednou z možností je to, že koronavírus infikuje srdcové bunky a narúša reguláciu krvného tlaku. Ďalej sa tak chcú sústrediť na to, aké dôsledky môže mať na zdravie srdca, vysvetľuje TN.cz.
Na vysoký krvný tlak, tzv. hypertenziu, sa na Slovensku lieči vyše 240 000 pacientov. Ich počet sa každoročne zvyšuje. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré pri príležitosti stredajšieho Svetového dňa hypertenzie pripomína dôležitosť merania krvného tlaku.
NCZI upozorňuje, že hypertenzia je celosvetovo hlavnou príčinou predčasných úmrtí. „Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie možno odhadovať, že 1,28 miliardy dospelých vo veku 30 až 79 rokov má hypertenziu. Pritom až 46 percent si neuvedomuje, že má problém,“ ozrejmila hovorkyňa centra Veronika Daničová.
Na Slovensku je podľa NCZI hypertenzia dlhodobo najčastejšou skupinou diagnóz v kardiologických ambulanciách. Podľa posledných údajov v nich bolo v roku 2021 sledovaných 240 590 osôb s hypertenznými chorobami.
„Medziročne narástol ich počet o 15 525. Každoročne pribudne kardiológom približne 30 000 osôb so zistenými hypertenznými chorobami,“ podotkla Daničová. Najvyšší podiel dlhodobo tvoria 45- až 64-roční pacienti. Varovnými signálmi vysokého krvného tlaku sú ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný tlkot srdca, zhoršenie zraku či bzučanie v ušiach.
NCZI však upozorňuje, že hypertonici rovnako nemusia pociťovať žiadne príznaky a jediným spôsobom odhalenia diagnózy je meranie krvného tlaku. Na to vyzýva aj tohtoročná téma Svetového dňa hypertenzie „Zmerajte si správne krvný tlak, kontrolujte si ho a žite dlhšie!“
NCZI v tejto súvislosti upozorňuje, že neliečená hypertenzia môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako je ochorenie obličiek, srdcové ochorenie či mŕtvica. „Z celkového počtu 159.882 sledovaných pacientov v nefrologických ambulanciách v roku 2021 bolo pre hypertenznú a vaskulárnu nefrosklerózu sledovaných až 21.790 ľudí,“ vyplýva z najnovších údajov.
Medzi faktory zvyšujúce riziko hypertenzie patrí nadmerná konzumácia soli, nasýtených tukov a nízky príjem ovocia a zeleniny, fyzická nečinnosť, konzumácia tabaku a alkoholu či nadváha. Znížiť vysoký krvný tlak môžu pomôcť zmena životného štýlu, ktorá je nevyhnutná aj pri liečbe hypertenzie.