24. máj. 2023 o 18:00
TASR, mob, Koktejl

Známy lekár vysvetľuje možnú príčinu smrti Dana Heribana († 43): Tvrdý odkaz hoaxerom!

placeholder
Slovenský herec Daniel Heriban.
Zdroj: TASR

Vo veku 43 rokov zomrel slovenský herec a hudobník Daniel Heriban.

Domáce promi
24. máj. 2023 o 18:00
Známy lekár vysvetľuje možnú príčinu smrti Dana Heribana († 43): Tvrdý odkaz hoaxerom!

Vo veku 43 rokov zomrel slovenský herec a hudobník Daniel Heriban.

Úmrtie umelca pre TASR potvrdil Tibor Kubička, riaditeľ Slovenského komorného divadla (SKD) Martin, upozornila na to TV JOJ. Podľa informácií televízie Heriban zomrel vo svojom dome vo Svätom Jure.

Herec mal mať zdravotné komplikácie, pre ktoré bola k nemu privolaná záchranka. Sťažovať sa mal na bolesti chrbta. Deň predtým mal byť dokonca s bolesťami v nemocnici. Privolaní záchranári mu nedokázali pomôcť. U herca došlo k zástave srdca.

Po tejto smutnej správe sa začali znova objavovať na sociálnych sieťach konšpirácie, že za úmrtím známeho herca môže očkovanie na COVID-19. Za tento hoax sa postavil slovenský vedec Pavol Čekan i primár Milan Kulkovský.

„Daniela Heribana som mal rád pre jeho zmysel pre humor a obrovský umelecký talent, ktorý nám rozdával v podobe jeho hereckých úloh a hudby. Neexistuje pravdepodobne nikto, kto by z jeho náhleho odchodu nebol šokovaný. Zomrel náhle vo veku 43 rokov. Je mi ľúto, že sa okamžite po tejto správe začali šíriť zaručené informácie o tom, že príčinou jeho úmrtia je vakcína. Občas mám pocit, že veľká časť populácie nadobudla pocit/názor, že pred pandémiou nedochádzalo k náhlym úmrtiam mladých ľudí. Tragédie a akútne, život ohrozujúce ochorenia, tu žiaľ boli vždy a naďalej aj budú,“ začal vo svojom statuse na Instagrame známy lekár.

„Mnohé z ochorení sú aj pri rýchlej diagnostike napriek pokroku medicíny aj dnes smrteľné. Podľa dostupných informácii je na základe mojich skúseností pravdepodobnou príčinou náhleho skonania Daniela Heribana akútna disekcia aorty, ktorá sa žiaľ prejavuje často nešpecificky, napríklad bolesťami chrbta. Menej pravdepodobnou príčinou je srdcový infarkt. Svoj názor som písať nechcel, no hnevajú ma šíriace sa ‚zaručené‘ informácie konšpirátorov, ktorí zbytočne zneužívajú túto obrovskú tragédiu. Danielovo dielo nebola Horná Dolná, po umení túžiaci divák si ho zamiloval pre množstvo iných krásnych postáv…RIP…budeš nám chýbať,“ zakončil.

Slovenský herec Daniel Heriban sa narodil 25. marca 1980 v Trnave. Po absolvovaní štúdia na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave nastúpil 1. júla 2007 do Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine.

Od roku 2014 bol členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Spolupracoval aj s divadlami Aréna, s Radošinským naivným divadlom, Divadlom GUnaGu, s Novou scénou, Mestským divadlom Žilina či s Bábkovým divadlom na Rázcestí (BDNR) v Banskej Bystrici.

Na divadelných doskách sa predstavil napríklad v inscenáciách Závisláci, Macbeth, Kubo, Sedem dní do pohrebu, www.narodnycintorin.sk a Nevesta hôľ.

Účinkoval aj v mnohých filmoch, ako napríklad Únos (2017), Sviňa (2020) a naposledy v dráme Muž, ktorý stál v ceste (2023). Zo seriálov možno spomenúť Hniezdo, Druhá šanca, Pumpa, ale televíznym divákom vari najviac utkvel v pamäti ako Ďuro Brmbalík zo seriálu Horná Dolná.

Heriban bol tiež úspešným skladateľom a hudobníkom. Venoval sa tvorbe filmovej, divadelnej a detskej hudby. V roku 2018 sa rozhodol vstúpiť aj do sveta detských pesničiek, vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné. Prvý album pod názvom Leporelo vydal v roku 2008 a druhý, nazvaný Na Jeden Dych, v roku 2012.

Autorsky sa podieľal tiež na hudbe k projektom Príbeh ulice, Závisláci, Ginsberg v Bratislave, k filmu Čerešňový chlapec i ďalším. Heriban získal za svoju tvorbu viacero ocenení - trikrát si prevzal divadelné ocenenie Dosky a v roku 2015 ocenenie OTO (Osobnosť televíznej obrazovky).