V slovenskej kultúre to vrie už dlhšie, no v posledných týždňoch sa situácia ešte vyostrila. Umelci počas udeľovania cien Radio_Head Awards skritizovali zasahovanie do verejnoprávneho média, prepúšťanie v STVR a ozvali sa aj proti politickým rozhodnutiam o peniazoch pre kultúru. Vedenie telerozhlasu sa v reakcii na tieto vyhlásenia rozhodlo, že záznam z udeľovania cien neodvysiela, píše Denník N.
Generálna riaditeľka STVR Martina Flašíková následne poslala otvorený list umeleckej obci. Prečítať si ho môžete TU. K napätej situácii v kultúre sa počas priameho prenosu Let’s Dance na televízii Markíza ozvali dve veľké hviezdy. Slova sa chopili Ján Koleník a tiež Petra Polnišová.
„Ja chcem ešte povedať, že v časoch, keď sa kultúru na Slovensku snažia zlikvidovať isté skupiny a naozaj nie je dobrá situácia pre kultúru. Všimnite si, že tento program dal príležitosť toľkým talentovaným ľuďom tento večer. Ďakujeme ti za to, Pepe, aj tvojmu divadlu, aj tanečníkom. Sú tu naozaj zoskupenia, ktoré nie je tak vidno, ako bolo dnes večer vidno nás a s nimi by sme mali byť solidárni," uviedol herec za čo zožal potlesk.
Polnišová svoj názor vyjadrila v záverečnej reči po svojom vypadnutí z tanečnej súťaže. „A chcela by som povedať, ako krásne nás podporujete. Ja dúfam a pevne verím, že budete podporovať aj kultúru, aj ostatné takéto aktivity na Slovensku. Lebo zatiaľ tej podpory nedostávame od ľudí, od ktorých by sme mali dostať. A naozaj všetkým divákom, všetkým divákom ďakujem za každý jeden hlas," povedala.
Vyhlásenia, ktoré zarezonovali v mediálnom priestore, neunikli ani pozornosti Adely Vinczeovej. Moderátorka si svoje myslí aj o vedení STVR a rovnako Markízy, nakoľko v oboch televíziách skončila za turbulentných okolností. Denník N jej položil otázku, ako vníma odkaz Flašíkovej, ktorá kritickým umelcom odkázala veľa úspechov mimo verejnoprávnych médií.
„Vnímam to tak, že sa to už celkom funkčne deje. Za zrušených umelcov sa vyjadrujú iní umelci v iných televíziách, kde sa mohli ozvať dávnejšie. Za túto „odvahu“ im však nič nehrozí. Takto pomáhajú komerčnej televízii umne vytvárať iluzórny obraz slobodného média. Takže všetko pekne zapadá do farebného obrázka, ktorý o dva dni vybledne na námestiach rovnako ako všetky predchádzajúce," zareagovala bez okolkov Vinczeová.
