21. nov. 2023 o 06:42
TASR, Koktejl

Na pár vydali Európsky zatykač pre únos 16-mesačnej dcérky: Zvrat v prípade

placeholder
Dieťatko skončilo v nemocnici. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Prokurátor dvojicu pustil na slobodu.

Zahraničné správy
21. nov. 2023 o 06:42
Na pár vydali Európsky zatykač pre únos 16-mesačnej dcérky: Zvrat v prípade

Prokurátor dvojicu pustil na slobodu.

Poľský prokurátor sa rozhodol nevziať do väzby holandský pár, na ktorý holandské úrady vydali Európsky zatýkací rozkaz (EZR) po tom, ako z Holandska ušli spolu so svojou 16-mesačnou dcérou. Holandské orgány činné v trestnom konaní dieťa považujú za unesené. TASR správu prebrala z agentúry PAP.

Krajská prokuratúra v Krakove rozhodla, že pár, ktorý v piatok zadržala poľská polícia, nie je potrebné zatknúť, no musí polícii zostať k dispozícii. Dcéra páru je hospitalizovaná v meste Myślenice na juhu Poľska.

Holandský úrad sociálnych vecí rodičov obviňuje z týrania svojej dcéry nesprávnym spôsobom liečby. Holandský súd sa preto rozhodol zveriť dieťa do ústavnej starostlivosti, dvojica sa však rozhodla utiecť do Poľska.

Holandské úrady sa na pár po jeho úteku rozhodli vydať EZR, "pretože tým, že svoju dcéru vzali bez povolenia súdu z nemocnice, porušili holandské zákony," vyhlásil v pondelok pre agentúru PAP právnik dvojice. Zároveň dodal, že súd rozhodol na základe obvinenia jedného z holandských lekárov, ktorý dieťa liečil. Nemenovaný zdroj blízky dvojici uviedol, že holandský súd sa rozhodol prípad odročiť, pretože si vyžaduje dôkladnú analýzu.