28. máj. 2023 o 10:00
TASR, mob, Koktejl

Stretnutie 2 dni pred smrťou! Matej Landl o Danovi Heribanovi († 43): Bol úplne v poriadku

placeholder
Slovenskí herci Dano Heriban a Matej Landl.
Zdroj: reprofoto/ TV Markíza Horná Dolná

Stretli sa iba dva dni pred jeho nečakaným odchodom.

Domáce promi
28. máj. 2023 o 10:00
Stretnutie 2 dni pred smrťou! Matej Landl o Danovi Heribanovi († 43): Bol úplne v poriadku

Stretli sa iba dva dni pred jeho nečakaným odchodom.

Vo veku 43 rokov zomrel slovenský herec a hudobník Daniel Heriban. Úmrtie umelca pre TASR potvrdil Tibor Kubička, riaditeľ Slovenského komorného divadla (SKD) Martin, upozornila na to TV JOJ. Podľa informácií televízie Heriban zomrel vo svojom dome vo Svätom Jure.

Herec mal mať zdravotné komplikácie, pre ktoré bola k nemu privolaná záchranka. Sťažovať sa mal na bolesti chrbta. Deň predtým mal byť dokonca s bolesťami v nemocnici. Privolaní záchranári mu nedokázali pomôcť. U herca došlo k zástave srdca.

Televíznym divákom vari najviac utkvel v pamäti ako Ďuro Brmbalík zo seriálu Horná Dolná. V projekte TV Markíza účinkoval spolu s Matejom Landlom (59), ktorý sa s ním stretol dva dni pred jeho nečakaným odchodom. Pre denník Plus jeden deň prehovoril o ich poslednom stretnutí.

„Bol som s ním v pondelok v RTVS. Stretli sme sa po dlhom čase a veľmi sa tešili. Objali sme sa ako bratia, rozprávali sme sa o tom, ako by sme si radi spolu zahrali v ďalšom projekte – v divadle alebo vo filme. Ja som daboval nový seriál a Dano niečo nahrával v RTVS. O to je to pre mňa väčší šok, že som sa s ním pred 2 dňami stretol a bol úplne v poriadku!“ prezradil Landl, ktorý v obľúbenom seriáli stvárnil úlohu dedinského štamgasta Bystra.

„Ešte sme si urobili aj ‚selfie‘ a poslali ju do našej spoločnej skupiny na WhatsAppe. Nič na ňom nebolo vidieť, nič mu nebolo, na nič sa nesťažoval, povedal mi, že všetko je perfektné, všetko klape a že sa teší. Človeku to hlava neberie, je to niečo strašné,“ povedal a dodal, že smutnú správu sa dozvedel v aute po ceste na nakrúcanie, no najskôr si myslel, že ide o propagáciu kriminálky, kde Heriban hral. „Nemohol som tomu uveriť. Potom už začali vychádzať správy, tak až vtedy som tomu uveril.“

Slovenský herec Daniel Heriban sa narodil 25. marca 1980 v Trnave. Po absolvovaní štúdia na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave nastúpil 1. júla 2007 do Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine.

Od roku 2014 bol členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Spolupracoval aj s divadlami Aréna, s Radošinským naivným divadlom, Divadlom GUnaGu, s Novou scénou, Mestským divadlom Žilina či s Bábkovým divadlom na Rázcestí (BDNR) v Banskej Bystrici.

Na divadelných doskách sa predstavil napríklad v inscenáciách Závisláci, Macbeth, Kubo, Sedem dní do pohrebu, www.narodnycintorin.sk a Nevesta hôľ.

Účinkoval aj v mnohých filmoch, ako napríklad Únos (2017), Sviňa (2020) a naposledy v dráme Muž, ktorý stál v ceste (2023). Zo seriálov možno spomenúť Hniezdo, Druhá šanca, Pumpa.

Heriban bol tiež úspešným skladateľom a hudobníkom. Venoval sa tvorbe filmovej, divadelnej a detskej hudby. V roku 2018 sa rozhodol vstúpiť aj do sveta detských pesničiek, vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné. Prvý album pod názvom Leporelo vydal v roku 2008 a druhý, nazvaný Na Jeden Dych, v roku 2012.

Autorsky sa podieľal tiež na hudbe k projektom Príbeh ulice, Závisláci, Ginsberg v Bratislave, k filmu Čerešňový chlapec i ďalším. Heriban získal za svoju tvorbu viacero ocenení - trikrát si prevzal divadelné ocenenie Dosky a v roku 2015 ocenenie OTO (Osobnosť televíznej obrazovky).