19. mar. 2025 o 20:00
izabela, Koktejl

Zdravotná organizácia varuje: Tento príznak RAKOVINY mnohí prehliadajú!

placeholder
Príznakom rakoviny môže byť aj únava. (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Aké sú typické varovné príznaky rakoviny pľúc?

Zdravie
19. mar. 2025 o 20:00
Zdravotná organizácia varuje: Tento príznak RAKOVINY mnohí prehliadajú!

Aké sú typické varovné príznaky rakoviny pľúc?

Väčšina ľudí by správne predpokladalo, že príznaky súvisiace s dýchaním a hrudníkom by boli varovným signálom, na ktorý si treba dať pozor pri rakovine pľúc. Existuje však jeden príznak, ktorý sa často prehliada, informuje denník The Mirror.

V hektickom každodennom živote môže byť ľahké ignorovať pocit únavy a obyčajné vyčerpanie. Keď sa však zdá, že to nemá žiadnu skutočnú príčinu, alebo je to pretrvávajúce, mali by ste sa dať vyšetriť.

Podľa NHS (Národná zdravotná služba v Anglicku, pozn. red.) medzi typické varovné príznaky rakoviny pľúc patria:

  • kašeľ, ktorý neustupuje ani po 3 týždňoch,
  • dlhotrvajúci kašeľ, ktorý sa zhoršuje,
  • infekcie hrudníka, ktoré sa stále vracajú,
  • vykašliavanie krvi,
  • bolesť pri dýchaní alebo kašli,
  • pretrvávajúca dýchavičnosť,
  • pretrvávajúca únava alebo nedostatok energie,
  • strata chuti do jedla alebo nevysvetliteľný úbytok hmotnosti.

Chronická únava alebo vyčerpanosť môže poukazovať na rakovinu pľúc a často je jedným z najčastejších príznakov, ktoré pacienti uvádzajú, najmä keď choroba graduje. Ak sa potýkate s nevysvetliteľnou únavou, je nevyhnutné navštíviť lekára, aby sa vylúčili akékoľvek závažné zdravotné problémy vrátane rakoviny pľúc.

Podľa organizácie Cancer Research môže rakovina pľúc vyvolať dýchavičnosť, ktorá môže spôsobiť, že sa budete cítiť unavení. Únavu môže priniesť aj nahromadenie tekutiny v bruchu. Je to preto, že nemôžete správne dýchať.

Hoci je to menej časté ako vyššie uvedené prípady, ľudia by si mali byť vedomí aj toho, že rakovina pľúc môže spôsobiť aj zmeny na prstoch s paličkovitosťou. Môžu sa vyskytnúť aj ťažkosti, či bolesť pri prehĺtaní.

Väčšina prípadov rakoviny pľúc je spôsobená fajčením, hoci toto ochorenie sa môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí nikdy nefajčili. Každý rok, počas ktorého nefajčíte, znižuje riziko vzniku závažných ochorení, ako je napríklad rakovina pľúc. Po 15 rokoch je vaša šanca, že dostanete rakovinu pľúc, takmer rovnaká ako u niekoho, kto nikdy nefajčil.

NHS tiež navrhla, že strava a cvičenie preukázateľne znižujú riziko vzniku rakoviny pľúc. Vyvážená strava s nízkym obsahom tuku a vlákniny preukázateľne pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny pľúc, ako aj iných druhov rakoviny a srdcových ochorení.

NHS odporúča, aby dospelí vykonávali každý týždeň aspoň 150 minút aeróbnej aktivity strednej intenzity a aspoň dvakrát týždenne posilňovacie cvičenia. Môžete chodiť plávať, presúvať sa pešo alebo robiť čokoľvek, čo vyhovuje vášmu životnému štýlu.