24. máj. 2024 o 11:00
žani, Koktejl

Legendárny Golonka na plné ústa: Ostré slová o fanúšikoch slovenského hokeja!

placeholder
Bývalý hokejový reprezentant a olympionik Jozef Golonka.
Zdroj: TASR

Myslí si o tom svoje.

Domáci šport
24. máj. 2024 o 11:00
Legendárny Golonka na plné ústa: Ostré slová o fanúšikoch slovenského hokeja!

Myslí si o tom svoje.

Dejiskom tohtoročných MS v hokeji sa stala Praha a Ostrava. Naši chlapci predvádzali svoje výkony v Ostrave, kde ich na tribúny prišli podporiť viaceré známe osobnosti. Zápas si však na vlastné oči neprišiel pozrieť legendárny Jozef Golonka (86). Priestor dostali Vincent Lukáč či Dárius Rusnák, Žiletka nie. "Jednoducho ma nepozvali," netajil pre Plus 7 dní.

Prvý slovenský kapitán československej hokejovej reprezentácie o lístky núdzu nemal, pozvali ho iní. "Poviem vám, že nepatrím medzi tých, ktorí niečo požadujú. Na majstrovstvá sveta som dostal pozvanie od prezidenta Českého zväzu ľadového hokeja Aloisa Hadamczika. Do Ostravy ma pozval tiež môj bývalý hráč Franz Reindl, ktorého som trénoval ešte v Garmisch-Partenkirchene a dnes je rozhodujúca osobnosť v nemeckom hokejovom zväze," povedal.

Svojej povesti človeka, ktorý povie, čo má na srdci neostal nič dlžný ani tentoraz. "Dnes sú označovaní za hrdinov hokejisti, ktorí zažili nanajvýš jedny majstrovstvá sveta a za reprezentáciu nedali ani gól. Keď budeme tento rok majstri sveta, budeme oslavovať na námestí, a keď bude zle, budeme na nich nadávať. Ja nebudem robiť ani jedno, ani druhé. Len nezabúdajme, ako vznikol slovenský hokej," žiada.

Mrzí ho, že generácie športovcov, trénerov, funkcionárov, ktorí slovenský hokej desaťročia budovali, zapadajú do zabudnutia. Má pocit, že ideme vygumovať hokejovú históriu. "Veď dnes mladí športoví reportéri ani len netušia, kto bol Laco Horský, najväčší tréner našej histórie, akého som poznal. Bol na mňa tvrdý, nesúhlasil som so všetkým, čo tvrdil, ale veľmi veľa mi dal. Niektorí už vôbec nevedia, kto bol Ján Mitošinka, Michal Polóni, Eduard Gábriš a iní tréneri, výborní hokejisti Haas, Kužela a ďalší," hneval sa.