30. jan. 2023 o 21:42
TASR, Koktejl

Kardinál obvinený zo zneužívania odstúpil z funkcie vo Vatikáne: Čo je dôvodom tohto kroku?

placeholder
Kardinál Marc Ouellet s pápežom Františkom (vľavo).
Zdroj: TASR/AP

Bol viackrát obvinený zo sexuálneho zneužívania.

Správy
30. jan. 2023 o 21:42
Kardinál obvinený zo zneužívania odstúpil z funkcie vo Vatikáne: Čo je dôvodom tohto kroku?

Bol viackrát obvinený zo sexuálneho zneužívania.

Kanadský kardinál Marc Ouellet, ktorý bol viackrát obvinený zo sexuálneho zneužívania, odstúpil z funkcie prefekta Kongregácie pre biskupov. Oznámil to v pondelok Vatikán, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Ouellet (78) odstúpil zo svojej funkcie pre vysoký vek. Pápež František "prijal predloženú rezignáciu, pretože (kardinál) dosahuje vekový limit", uviedol Vatikán vo vyhlásení.

Ako prefekt Kongregácie pre biskupov riadil Ouellet vatikánsky úrad zodpovedný za výber kandidátov na biskupov pre pápeža. Na tomto poste ho nahradí americký biskup Robert Francis Prevost.

Ouellet bol v minulosti považovaný za silného kandidáta na pápežský stolec. No jedna zo stážistiek ho obvinila, že ju medzi rokmi 2008 a 2010, keď bol quebeckým arcibiskupom, zneužíval. Vlani v auguste sa jeho meno objavilo aj v hromadnej žalobe zameranej proti 80 členom duchovenstva quebeckej arcidiecézy.

Ouellet všetky obvinenia poprel. Vlani v decembri tiež uviedol, že podal žalobu za ohováranie na ženu, ktorá ho zo zneužívania obvinila, "aby očistil svoju povesť". Okrem toho čelí Ouellet aj druhej súdnej sťažnosti, ktorú proti nemu vzniesla v roku 2020 taktiež žena, čo potvrdila v pondelok aj quebecká diecéza. Sťažnosť posunuli aj Vatikánu, uviedol pre AFP hovorca diecézy.