Veľké množstvo prorokov sa snažilo predpovedať, kedy nastane koniec sveta. Jedným z najznámejších dátumov bol 21. december 2012, ktorého pravdivosť mal potvrdzovať aj staroveký mayský kalendár. Ako informoval portál LADBible, nedávno však vedci predpovedali, kedy presne nastane úplný koniec nielen nášho sveta, ale aj celého vesmíru.
Tím výskumníkov z holandskej Radboud University sa snažil určiť, kedy nastane úplný koniec nášho vesmíru. V minulosti sa predpokladalo, že táto udalosť príde až po dosiahnutí roku, ktorého číslo je nasledované 1100 nulami. Teraz však odborníci zastávajú názor, že deň zániku nastane oveľa skôr.
Vedci predpokladajú, že všetky hviezdy vo vesmíre zhasnú za jeden tredecillion rokov, pričom ide o číslo, ktoré je nasledované 78 nulami. "Úplný koniec príde oveľa skôr, ako sa očakávalo," uviedol vo vyhlásení Heino Falcke, hlavný autor štúdie a profesor rádioastronómie a astročasticovej fyziky.
Prečo je nové číslo o toľko nižšie? Dôvodom je, že tím spochybnil názor, podľa ktorého sú neutrónové hviezdy a bieli trpaslíci (záverečná fáza životného cyklu hviezdy) považované za večné. Namiesto toho sa domnievajú, že extrémne zakrivenie časopriestoru spôsobí odtrhnutie a premenu častíc, ktoré potom uniknú do vesmíru. Kvôli tomu by mohli zmiznúť aj takzvané ultrahusté objekty (CUDO), ktoré majú extrémne veľkú hustotu. Hoci by bol tento proces pomalý, bol by neodvratný.
Vedci predpokladajú, že tento fenomén súvisí s javom zvaným Hawkingovo žiarenie. Teória, pomenovaná po fyzikovi Stephenovi Hawkingovi hovorí, že čierne diery vyžarujú isté tepelné žiarenie, kvôli ktorému sa nakoniec úplne vyparia.
Hoci sa predpokladalo, že sa jav týka len týchto obrovských pohlcujúcich objektov, podľa holandských výskumníkov by podobný proces mohol platiť aj v prípade neutrónových hviezd a bielych trpaslíkov.
"Kladením takýchto otázok a ich skúmaním chceme lepšie pochopiť túto teóriu. Možno jedného dňa odhalíme záhadu Hawkingovho žiarenia," podotkol Walter van Suijlekom, spoluautor a profesor matematiky na Radboud University.