Poslankyňa Vladimíra Marcinková a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa v podcaste Mimo záznam rozprávali, aké je to skĺbiť prácu v parlamente a materstvo. Aj keď u nás majú ženy nárok na tri roky materskej dovolenky, Marcinková vedela, že takúto dlhú dobu by doma nevydržala, no nečakala, že sa tak rýchlo od pôrodu ocitne v parlamente.
„Takto rýchlo po pôrode ísť späť do práce nie je niečo, čo by sme mali velebiť. Ani ty (Nicholsonová) a ani ja sme tam nesedeli dobrovoľne. Chceli sme byť so svojím bábätkom, mať tú chvíľku pre seba a nie týždeň po pôrode. Ja som si nevybrala tú cestu, kedy budem päť dní po ťažkom pôrode sedieť v parlamentnej lavici. Ja som nedokázala sedieť, kolegovia mi museli priniesť dve stoličky, aby som dokázala aspoň ako tak tam byť,“ uviedla.
Čoskoro 31-ročná Marcinková sa priznáva, že chcela ísť so svojou prvorodenou dcérou aspoň na niekoľkomesačnú dovolenku, no v NR SR je povedali, že ak to urobí, príde o poslanecký mandát, parlament bude mať 149 poslancov, zoberú jej kartičku a nebude môcť hlasovať. Doteraz je presvedčená, že je to protiústavné, ale o tom by musel rozhodnúť Ústavný súd SR.
„V tom čase sa hlasovalo o sprísňovaní interrupcií, o ženských právach a vedela som, že tá parlamentná matematika je taká, že ak tam neprídem, zákon prejde. Prišla som tam ešte v čase covidu, kedy mi nedovolili si zobrať dieťa so sebou. Lina musela byť vonku na zime a môj asistent so svojou partnerkou ju kočíkovali, kým ja som čakala na hlasovanie, ktoré trvalo tri hodiny," vysvetľuje v podcaste Marcinková.
„Bežné hlasovania trvajú tak 15 minút, no toto sa preťahovalo, robili obštrukcie. Vedeli, že ak vydržia, tak ma prinútia odísť za dieťaťom, ale ja som tam sedela. Bolo to pre mňa trýznivé a je to pre mňa trauma, ktorú si odnesiem z politiky na celý život. Je to ale jedna vec, ktorú chcem v politike zmeniť, že aj mladé ženy, ktoré sa rozhodnú ísť do politiky a byť aj matkami, aby to pre ne nebolo demotivujúce,“ dodala.