10. júl. 2024 o 14:30
žani, TASR, Koktejl

Svet v šoku zo zničenia detskej nemocnice, Rizmana dostala reakcia zo Slovenska: Musel to napísať!

placeholder
Rizman je hrdý na slovenskú pomoc po rozsiahlych raketových útokoch na Kyjev.
Zdroj: TASR - Dano Veselský, TASR/AP

V čase útoku bolo v detskej nemocnici približne 670 pacientov.

Domáce správy
10. júl. 2024 o 14:30
Svet v šoku zo zničenia detskej nemocnice, Rizmana dostala reakcia zo Slovenska: Musel to napísať!

V čase útoku bolo v detskej nemocnici približne 670 pacientov.

Detskú nemocnicu v Kyjeve pravdepodobne priamo zasiahla ruská raketa, uviedla v utorok vedúca monitorovacej misie OSN Danielle Bellová. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí však tvrdí, že išlo o ukrajinský systém protivzdušnej obrany NASAMS, ktorý poškodil budovu.

Ukrajinské úrady uviedli, že Moskva zaútočila v pondelok na niekoľko miest, a nálety označili za najsmrteľnejšie za uplynulé mesiace. Celkovo hlásia najmenej 37 úmrtí a 170 zranených v krajine. "Analýza videozáznamov a posudok z miesta incidentu naznačuje, že išlo s vysokou pravdepodobnosťou o priamy zásah, a nie poškodenie obranným systémom," povedala Bellová, no zároveň dodala, že jej tím, ktorý zamieril na miesto tragédie, nemohol vysloviť jednoznačný záver.

V zdravotníckom centre sa liečia deti trpiace závažnými chorobami, ako sú napríklad rakovina či ochorenia obličiek. V čase útoku sa tam nachádzalo približne 670 pacientov a asi 1000 pracovníkov nemocnice. "Zamestnanci včera ráno presunuli deti do bunkra, keď sa rozozvučali sirény, inak by bol počet obetí oveľa vyšší," ozrejmila vedúca monitorovacej misie OSN.

Srdcia na správnom mieste

Po hroznom útoku sa okamžite ozval Národný ústav detských chorôb, ktorý ponúkol pomoc s umiestnením ťažko chorých detí. Po prvých informáciách sa prednostka kliniky prof. MUDr. Alexandra Kolenová, PhD. spojila s medzinárodnou organizáciou St. Jude Global, ktorá v krízových situáciách hľadá aj možnosti ako pomôcť pacientom v krajinách, kde to situácia neumožňuje.

"Samozrejme citlivo vnímame situáciu, ktorá nastala. Už v roku 2022 sme prijali na našu kliniku pacientov aj s ich maminami. Vtedy bolo dôležité, aby sme v nich mohli umocniť pocit, že sú v bezpečí a že im poskytneme tú najlepšiu dostupnú liečbu a starostlivosť. Rovnako je tomu aj dnes. Ponuku sme dali hneď ráno a ak bude treba sme pripravení na príjem pacientov," uviedla Kolenová.

Informácie zo sociálnej siete sa dostala i k partnerovi bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej, Jurajovi Rizmanovi. Ponuka NÚDCH ho chytila za srdce. "Som hrdý na pomáhajúce Slovensko," napísal šéf komunikácie a vzťahov s verejnosťou v Post Bellum.