30. máj. 2024 o 11:59
vmr, Koktejl

Rázna odpoveď Markízy: Televízia nemieni ustupovať ultimátam! Takto bude vyzerať nové Na telo

placeholder
Budova, v ktorej sídli TV Markíza.
Zdroj: Reprofoto/TV Markíza

Kovačičovo správanie nemienia tolerovať! Čo sa stane s reláciou Na telo?

Celebrity
30. máj. 2024 o 11:59
Rázna odpoveď Markízy: Televízia nemieni ustupovať ultimátam! Takto bude vyzerať nové Na telo

Kovačičovo správanie nemienia tolerovať! Čo sa stane s reláciou Na telo?

Po tom, ako v nedeľňajšej relácii Na telo moderátor Michal Kovačič v priamom prenose obvinil vedenie TV Markíza z vyvíjania tlakov a pokusov o cenzúru, sa na moderátorovu stranu postavila časť kolegov, ktorí televízii adresovali výzvu.

„Plne podporujeme nášho kolegu Michala Kovačiča v jeho stanovisku, ktoré odprezentoval vo vysielaní poslednej relácie Na telo a v celom rozsahu za ním stojíme. Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia,“ píšu zamestnanci.

„Jeho zrušenie je preto jednoznačne proti záujmom televízie a teda nás všetkých. Generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla požiadame, aby sa do troch dní písomne zaviazali, že relácia bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon,“ tvrdia.

„Platí to, čo sme manažmentu komunikovali už v minulosti – naše kroky nie sú pokusom o boj s vedením, iba snahou o zachovanie slobody spravodajstva Markízy. V minulosti práve ono zohralo kľúčovú úlohu vo vývoji slovenskej demokracie a sledujúc dianie v ostatných médiách sa ukazuje, že naša nezávislosť bude potrebná viac, ako kedykoľvek predtým,“ dodali na záver.

TV Markíza teraz na ich výzvu zareagovala a tvrdí, že nemieni ustupovať ultimátam.

Stanovisko TV Markíza k výzve časti jej zamestnancov v plnom znení:

"Televízia Markíza ako súkromná televízna stanica, ktorá plne rešpektuje zákonný rámec upravujúci pravidlá televízneho vysielania v Slovenskej republike a podmienky z udelených oprávnení, ako aj nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, konštatuje, že v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok.

Osobitne v kontexte posledných udalostí, kedy došlo k porušeniu všetkých zásad profesionálnej žurnalistiky zo strany jej vlastného zamestnanca a tým poškodeniu dobrej povesti TV Markíza, považujeme zverejnené požiadavky za absolútne nepochopenie situácie.

Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať.

TV Markíza bude počas vzniknutej vysielacej prestávky intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo tak, aby bola platformou pre korektnú diskusiu medzi jednotlivými politickými stranami a názorovými prúdmi v slovenskej spoločnosti.

TV Markíza nedopustí, aby táto relácia, ako aj celé jej vysielanie, bolo zneužité v prospech ktorejkoľvek z politických strán."

Výstup Kovačiča v priamom prenose

Moderátor Michal Kovačič sa v nedeľnom priamom prenose relácie Na telo postaral o poriadny šok. Vedenie televízie Markíza totiž obvinil z pokusov o cenzúru. "Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko nato čelili aj Televízne noviny," spustil v závere diskusie Kovačič.

"Slovensko práve teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," uzavrel a poprial divákom pekný deň.