27. máj. 2024 o 16:43
žani, Koktejl

Čo teraz bude s Kovačičom? Moderátor sa stretol s vedením Markízy: Oznámili mi, že...

placeholder
Kovačiča na obrazovkách neuvidíme.
Zdroj: Instagram/michal__kovacic

Postavili sa za neho kolegovia.

Domáce promi
27. máj. 2024 o 16:43
Čo teraz bude s Kovačičom? Moderátor sa stretol s vedením Markízy: Oznámili mi, že...

Postavili sa za neho kolegovia.

Moderátor Michal Kovačič sa v nedeľnom priamom prenose relácie Na telo postaral o poriadny šok. Vedenie televízie Markíza totiž obvinil z pokusov o cenzúru. "Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko nato čelili aj Televízne noviny," spustil v závere diskusie Kovačič.

"Slovensko práve teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu," uzavrel a poprial divákom pekný deň.

Televízia sa voči týmto tvrdeniam ohradila a podnikla aj zásadné kroky. "Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza vždy prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo," uviedol pre Koktejl.sk PR manažér TV Markíza Lukáš Kočišek.

"Reláciu Na telo sme paradoxne niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami," dodal.

Stopka pre Na telo a Na telo PLUS

Televízia okamžite prerušuje vysielanie relácie Na telo a Na telo PLUS. Podľa vedenia moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov.

"Televízia Markíza, člen skupiny CME, ako oprávnený vysielateľ a držiteľ príslušných autorizácií, nesie redakčnú zodpovednosť za účinnú kontrolu nad obsahom vysielania. Vzhľadom na skutočnosti, ku ktorým došlo počas vysielania poslednej relácie Na telo v nedeľu 26. mája, v ktorej moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára, preto pristupujeme k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS. Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza," oboznámil Koktejl.sk o stanovisku TV Markíza Kočišek.

Moderátor reaguje

Kovačič sa k náhlej stopke vyjadril na sociálnej sieti. "Mal som práve stretnutie s našim vedením, ktoré mi oznámilo, že Na telo končí a tým pádom nemajú pre mňa prácu. Mám teda byť doma, kým sa mi neozvú. Platí to okamžite od dnešného dňa, takže ani zajtrajšie Na telo PLUS s M. Krajniakom, J. B. Cigánikovou a Š. Hamranom už nebude," napísal moderátor.

Zároveň poďakoval vyše stovke kolegov, ktorí sa podpísali pod podporný list. "Cením si ich odvahu. V zlomových bodoch je dôležité ukázať jasné hodnoty. Pre nás je to sloboda, nezávislé médiá a demokracia. Veľmi pekne všetci ďakujeme aj vám, ktorí nás podporujete. Držme si palce," doplnil.