27. máj. 2024 o 13:47
krsk, vmr, Koktejl

Škandál vo vysielaní Na telo, Vincze zverejnil stanovisko kolegov: Využijeme všetky právne kroky!

placeholder
Vinczeho zverejnil oficiálne stanovisko.
Zdroj: TV Markíza, Marek Orihel

Tentoraz sa ozvali aj ostatní zamestnanci.

Domáca politika
27. máj. 2024 o 13:47
Škandál vo vysielaní Na telo, Vincze zverejnil stanovisko kolegov: Využijeme všetky právne kroky!

Tentoraz sa ozvali aj ostatní zamestnanci.

Televízna sezóna kvôli blížiacemu sa letu pomaly končí, no osud diskusnej relácie Na telo s moderátorom Michalom Kovačičom (41) je otázny po tom, čo sa ju rozhodli ukončiť predčasne. Markíza avizovala, že odvysiela už len dva diely, potom reláciu sťahuje z vysielania.

"Vzhľadom na objektívne dramaturgické výzvy v posledných týždňoch a s tým súvisiacu potrebu zabezpečiť názorovú pluralitu, budú tieto dve relácie pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v sobotu 8. júna 2024, poslednými v jarnej časti našej programovej štruktúry," oznámila portálu O médiach televízia. Nasledovať má letná pauza, počas ktorej má televízia zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie.

Prehovoril v priamom prenose

V nedeľu o 13:00 h sa v Na telo stretli politici Richard Sulík, Jaroslav Naď a József Berényi. Záver však nabral nečakaný spád, keď v priamom prenose prehovoril moderátor Michal Kovačič.

„Na záver vám musím povedať jednu dôležitú vec, ktorá sa týka vysielania relácie Na telo. Boj o podobu spravodajstva televízie Markíza prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia. Pokusy o cenzúru v diskusiách začali hneď začiatkom roka a dennodenným tlakom krátko nato čelili aj Televízne noviny,“ spustil v závere diskusie Kovačič.

„Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dodnes majú úplne inú podobu, než do akej ich naše vedenie tlačí. Späť ale k Na telo. Za 6 rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku. Nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot dohodnutý koaličnými politikmi. Naopak, víťazilo v diváckom záujme aj bez nich, preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ono sa ale naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy,“ pokračoval.

„Je to paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, čo získalo novinársku cenu. Slovensko práve teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií. Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa ale v skutočnosti odohráva všade. Ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uzavrel a poprial divákom pekný deň.

Rozhodnutie je pre okolie Kovačiča nečakané. Moderátor len pred pár dňami získal spomínané novinárske ocenenie. „Ďakujem porote za tohtoročnú Novinársku cenu,“ napísal ešte 21. mája na Instagrame.

Televízia Markíza reaguje

Na šokujúce slová moderátora zareagovala aj samotná televízia Markíza, ktorá obvinenia zo strany Michala Kovačiča odmieta.

„Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza vždy prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo. Reláciu Na telo sme paradoxne niekoľko týždňov podporovali tým, že sme ju vysielali za uplatnenia inštitútu prázdneho kresla v bezprecedentnom rozsahu, a to napriek bojkotu a dramaturgickým nárokom. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami,“ uviedol pre Koktejl.sk PR manažér TV Markíza Lukáš Kočišek.

Vincze zverejnil stanovisko zamestnancov a spolupracovníkov

Moderátor Viktor Vincze v pondelok na sociálnej sieti zverejnil stanovisko zamestnancov a spolupracovníkov TV Markíza k relácii Na telo s Michalom Kovačičom zo dňa 26. mája 2024.

„Plne podporujeme nášho kolegu Michala Kovačiča v jeho stanovisku, ktoré odprezentoval vo vysielaní poslednej relácie Na telo a v celom rozsahu za ním stojíme. Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia. Michal Kovačič vytvoril z Na telo svojím profesionálnym prístupom najsledovanejšiu politickú reláciu na trhu, jeho zrušenie je preto jednoznačne proti záujmom televízie a teda nás všetkých, píše sa vo vyhlásení.

Generálneho riaditeľa a riaditeľa centra spravodajstva a publicistiky požiadajú, aby sa do troch dní písomne zaviazali, že relácia bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. „V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon, zdôraznili s tým, že ich kroky nie sú pokusom o boj s vedením, ale iba snahou o zachovanie slobody spravodajstva Markízy.