07. okt. 2024 o 04:00
Miloš Audi, Koktejl

Nedostatok železa trápi milióny ľudí po celom svete: Ako ho odhaliť? Zamerajte sa na TOTO!

placeholder
Nedostatok železa trápi milióny ľudí po celom svete. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Chorobu môžete odhaliť niekoľkými spôsobmi.

Zdravie
07. okt. 2024 o 04:00
Nedostatok železa trápi milióny ľudí po celom svete: Ako ho odhaliť? Zamerajte sa na TOTO!

Chorobu môžete odhaliť niekoľkými spôsobmi.

Možno máte nedostatok železa a ani si to neuvedomujete. Nedávna štúdia totiž odhalila, že až 29 % dospelých v Spojených štátoch amerických trpí absolútnym alebo čiastočným nedostatkom železa a takmer každý tretí Američan nemá tento stav diagnostikovaný vôbec. Ako informoval portál New York Post, podľa odborníkov by ste mali zamerať najmä na tieto príznaky.

Nedostatok železa je stav, ktorý podľa odborníkov postihuje najmä ženy, deti, vegetariánov a vegánov. Vzniká v dôsledku výrazného zníženia alebo absencie zásob tejto látky v tele. Tento stav môže spôsobiť anémiu alebo chudokrvnosť, ktorú zapríčiňuje to, že telo buď ťažko vstrebáva železo, alebo nejete dostatok potravín obsahujúcich železo. Problémom však môže byť aj to, že strácate viac krvi, ako vaše telo dokáže vytvoriť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či máte nedostatok železa. Hoci medzi hlavné príznaky patrí napríklad bolesť hlavy či bledosť, nejde o jediné symptómy. Na čo by ste si teda mali dávať pozor?

Ochorenie postihuje najmä ženy.
Ochorenie postihuje najmä ženy.
Zdroj: iStock

Extrémna únava alebo slabosť

Ak neustále pociťujete extrémnu únavu alebo slabosť, môže to byť znakom toho, že máte nedostatok železa. Tento pocit vzniká z dôvodu, že vaše telo nevytvára dostatok červených krviniek, čím sa znižuje schopnosť krvného obehu prenášať kyslík. "V našej spoločnosti sme nastavení tak, aby sme podávali maximálne výkony. Pri tomto obrovskom výskyte nedostatku železa to však veľa ľudí nedokáže," povedal doktor Andrew Eisenberger, hematológ a docent medicíny na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

Problémy s hrudníkom

Ľudia s nízkou hladinou železa môžu pociťovať aj bolesť na hrudníku, zrýchlený tep či dýchavičnosť. Ako vysvetlil portál Healthline, tieto príznaky taktiež súvisia s minimálnym množstvom kyslíka v krvi.

Bolesti hlavy a závraty

Pri nedostatku železa sa môžu objaviť aj bolesti hlavy. Kvôli malému množstvu kyslíka totiž trpí aj mozog, ktorý takýmto spôsobom vysiela signál, že s vami niečo nie je v poriadku. Tento príznak môžu sprevádzať aj iné kognitívne poruchy, ako sú závraty, svetloplachosť či migrény.

Pri nedostatku železa v krvi neprúdi dosť kyslíka.
Pri nedostatku železa v krvi neprúdi dosť kyslíka.
Zdroj: iStock

Studené ruky a nohy

Nedostatok železa ovplyvňuje aj celý krvný obeh, ktorý prenáša kyslík po tele. Ak je obeh v zlom stave, prejaví sa to na vašich rukách a nohách, ktoré budú neustále studené.

Chuť na nejedlé predmety

Pri extrémnom nedostatku železa sa môže stať, že budete mať chuť na veci, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu alebo by sa vôbec nemali brať do úvahy pri konzumácii. To môže spôsobiť, že sa u pacientov vyvinie stav známy ako pica. Ide o poruchu príjmu potravy, pri ktorej človek konzumuje veci, ktoré sa zvyčajne nepovažujú za jedlo. Ľudia s touto diagnózou môžu dostať chuť napríklad na ľad, papier či dokonca hlinu.

Zlá chuť do jedla a bledá pokožka

Nízka hladina železa sa môže prejaviť aj na opačnom konci spektra, a to v podobe minimálnej chuti do jedla. V závažných prípadoch dokonca môže spôsobiť, že vôbec nebudete cítiť hlad. Pri nedostatku železa bude tiež vaša pokožka bledá. Dôvodom je zníženie množstva melanínu, ktorý je dôležitý pri tvorbe červených krviniek.

Nedostatok železa sa prejavuje mnohými spôsobmi.
Nedostatok železa sa prejavuje mnohými spôsobmi.
Zdroj: iStock

Ako môžete týmto symptómom zabrániť? Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť príjem železa, je pridať do stravy červené mäso, hydinu, fazuľu, hrach, morské plody, tmavú listovú zeleninu, hrozienka, marhule, sušené ovocie či orechy. Ak je však zaradenie potravín bohatých na železo do vášho jedálnička problém, odborníci odporúčajú užívať multivitamíny alebo iné perorálne tabletky. Tie vám môžu pomôcť zvýšiť alebo udržať hladinu železa na optimálnej úrovni.