16. apr. 2024 o 13:40
TASR, Koktejl

„Grófka“ Rošková v agrokauze spoznala svoj trest: Takto rozhodol Špecializovaný trestný súd!

placeholder
Exposlankyňa parlamentu za Smer-SD Ľubica Rošková.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, procesné strany sa môžu odvolať.

Domáce krimi
16. apr. 2024 o 13:40
„Grófka“ Rošková v agrokauze spoznala svoj trest: Takto rozhodol Špecializovaný trestný súd!

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, procesné strany sa môžu odvolať.

Obžalovaná Ľubica Rošková je uznaná za vinnú v kauze poberania agrodotácií. Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku jej uložil úhrnný trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou v trvaní päť rokov. Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) má obžalovaná nahradiť škodu vo výške takmer 152.000 eur. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, prokurátor i obhajoba avizovali podanie odvolania.

Súd uznal Ľubicu Roškovú za vinnú zo spáchania trestných činov poškodzovania finančných záujmov EÚ a subvenčného podvodu. Čiastočne modifikoval obžalobnú právnu kvalifikáciu, čím sa znížila trestná sadzba. Súd sa priklonil k uloženiu trestu na spodnej hranici trestnej sadzby s maximálnou dĺžkou skúšobnej doby. „Možno vyvodiť záver, že žiadosti o platby, o ktoré táto spoločnosť žiadala, boli neoprávnené,“ podotkol samosudca Milan Cisarik.

Obžalovaná nebola na vyhlásení rozsudku osobne prítomná. Jej obhajca Ondrej Urban povedal, že sa s verdiktom súdu nestotožňuje. „Považujeme ho za nezákonný,“ zdôraznil. Predpokladá, že Najvyšší súd rozsudok zruší a prípad vráti naspäť na ŠTS.

Prokurátor Generálnej prokuratúry SR Matúš Harkabus nie je spokojný s právnou kvalifikáciou. „Skutok jeden bol kvalifikovaný ako spáchaný z nedbanlivosti, s čím my nesúhlasíme,“ ozrejmil dôvod, prečo podal odvolanie.

Na predošlom hlavnom pojednávaní obžalovaná zdôraznila, že trvá na oslobodení spod obžaloby. Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Ladislav Masár, naopak, považoval za preukázané, že sa Ľubica Rošková dopustila trestnej činnosti popísanej v obžalobe.

Podaná obžaloba sa týka podozrení z pokračovacieho zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a trestného činu subvenčného podvodu. Firma exposlankyne parlamentu za Smer-SD Roškovej mala podľa obžaloby neoprávnene poberať agrodotácie. Ide o žiadosti z rokov 2016 a 2017. Prípad sa vyšetroval od roku 2018.