06.08.2022 08:00
žani, TASR, Koktejl

Hrozivá smrť Moniky († 36) a Klárky († 8) v Egypte: Zvrat v prípade Kramný po 9 rokoch?!

placeholder
Kramný na archívnej snímke z 2016.
Zdroj: Profimedia

Smrť matky a dcéry na dovolenke v egyptskom letovisku Hurghada bola veľkou záhadou.

Zahraničné správy
06.08.2022 08:00
Hrozivá smrť Moniky († 36) a Klárky († 8) v Egypte: Zvrat v prípade Kramný po 9 rokoch?!

Smrť matky a dcéry na dovolenke v egyptskom letovisku Hurghada bola veľkou záhadou.

Monika († 36) a Klárka († 8) umreli v hotelovej izbe v júli 2013. V prípade bol len jeden podozrivý a to manžel a otec obetí Petr Kramný. Za vraždu ho odsúdili o tri roky neskôr. Krajský súd v Ostrave muža odsúdil na výnimočný trest 28 rokov väzenia so zvýšeným strážením. Vinu na ich smrti od začiatku popiera.

Kramného verzia

Vyšetrovatelia spočiatku pracovali s verziou, že Češky boli otrávené. Výsledky pitvy to neskôr vyvrátili. U poškodených podľa záverov odborníkov nedošlo ani k zvracaniu, ani k hnačkám. Kramný sa od začiatku snažil všetkých presvedčiť o črevných a žalúdočných problémoch celej rodiny. Ešte v 2013 opísal v rozhovore pre českú televíziu Nova, čo sa malo na izbe diať. "Sedel som na posteli a pozeral sa na manželku, ktorá ležala chrbtom ku mne, tak som si v jednu chvíľu všimol, že nemala nohavičky," povedal otec rodiny a označil to za veľmi neobvyklé.

Chvíľu predtým si prišiel k manželke po vodu. Dve fľaše vypil sám a v tej poslednej na manželkinom stolíku zostávali podľa jeho slov asi štyri centimetre. Keď vodu ochutnal, zacítil, že ju niekto zmiešal s troškou koly - ale nedokázal si vysvetliť, kto by to urobil. "Iná voda však nebola, tak som to vypil, ale okamžite som to vyvracal a išiel som si znovu ľahnúť k dcére," povedal muž.

Tvrdil, že im všetkým trom bolo celý deň zle, mali hnačku a zvracali. Svoj stav pokladal za najhorší. Kvôli tomu zostali na izbe - on podľa svojich slov vyšiel z izby len dvakrát. Raz na niekoľko sekúnd, keď mu izbová služba priniesla vodu, a druhý raz asi na sedem minút, keď išiel načapovať ďalšiu.

Muž opísal, ako v noci zistil, že sa niečo stalo - dcéra bola totiž ľadová, fľakatá a fialová. "Kričal som na manželku, že sa niečo stalo, pritom som dcéru oživoval, dával som jej umelé dýchanie," povedal. Keď zbadal, že manželka má otvorené oči a tiež je celá fialová, začal oživovať aj ju, potom vybehol na chodbu a búchal na prvé dvere. Dokázal ešte zatelefonovať matke a zrútil sa, citovali jeho vyjadrenia médiá.

Rodina pochovala matku s dcérou v auguste. Peter Kramný sa na pohrebe nezúčastnil. Egyptská polícia mu vzhľadom na vyšetrovanie nedovolila odcestovať. Do vlasti sa vrátil až na konci októbra 2013.

28 rokov väzenia za vraždu manželky a dcéry

Išlo o jeden z najsledovanejších prípadov českej justície. Podľa sudkyne Renaty Gilovej bol Petrovi Kramnému dokázaný aj motív, a to skutočnosť, že sa mu manželka postupne odcudzila. "To uňho vyvolávalo pocit ukrivdenia a obavy z opustenia. To nechcel dopustiť a tieto obavy ho viedli k úvahám o radikálnom vyriešení situácie. To zahŕňalo aj úvahy o vlastnej samovražde, ku ktorej sa však neodhodlal. Nato si vykonštruoval príbeh o ich možnej otrave, čomu potom prispôsobil svoje ďalšie konanie," vyhlásila sudkyňa.

Smrť matky a dcéry nastala podľa súdu tak, že obžalovaný ich vystavil účinkom elektrického prúdu, a to v časovom rozpätí od 22.00 h dňa 28. júla 2013 do večerných hodín 29. júla 2013 - hoci je možné, že obete boli mŕtve už okolo poludnia 29. júla.

Obnova procesu?

Muž sa v 2018 obrátil na Ústavný súd. So sťažnosťou však neuspel. Ústavný súd Kramnému vyčítal, že vo svojej sťažnosti iba opakuje námietky, ktoré už predchádzajúce súdy vyriešili a "adekvátne sa s nimi vyrovnali". Skutkový stav veci podľa ústavného súdu už dostatočne preverili predchádzajúce súdy a k extrémnemu nezhode medzi dôkazmi a zistením súdu podľa ústavného súdu nedošlo.

Kramný stále bojuje o očistenie svojho mena. Jeho obhajkyňa Jana Rejžková podala žiadosť o obnovu procesu, napokon ju náhle stiahli. „Návrh sme vzali späť, ale bude podaný neskôr. Kvôli vypracovaniu dodatkov k znaleckým posudkom,“ povedala pred časom advokátka.

Ako pripomína Blesk.cz, možným dôvodom kroku je novela trestného zákona, ktorá nadobudla účinnosť začiatkom roku 2022. Podľa nej nesmie o prípadnej obnove procesu rozhodovať senát, ktorý viedol pôvodný proces a vydal rozsudok. O obnove procesu by teraz mal rozhodnúť iný sudca alebo sudkyňa. Ak by návrh schválil, kauza by sa vrátila pôvodnému senátu.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.