28. okt. 2023 o 17:00
krsk, Koktejl

El Niño ešte zamieša karty: Európu čaká nekontrolovateľné počasie!

placeholder
Ako bude vyzerať tohtoročná zima? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Počasie sa vymkne kontrole.

Zaujímavosti
28. okt. 2023 o 17:00
El Niño ešte zamieša karty: Európu čaká nekontrolovateľné počasie!

Počasie sa vymkne kontrole.

Meteorologický jav El Niño sa v súčasnosti v súvislosti so zimou skloňuje všade. Zásadne totiž ovplyvňuje počasie v mnohých krajinách a podľa najnovších prognóz odborníkov sa zdá, že vydrží dlhšie ako sa predpokladalo, informuje TN.cz.

Americkí meteorológovia uvádzajú, že potrvá až do jari a bude silný, hoci jeho vplyv na zimu v Európe až taký silný nebude. Americký Námorný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) predpovedá, že bude mať nadpriemerný vplyv na svetové počasie. Práve preto, že bude trvať až do jari.

El Niño najviac ovplyvní oblasť Tichého oceánu, Indonéziu, Japonsko či juh Spojených štátov. Môže teda predĺžiť sezónu hurikánov na juhu USA či v Mexiku. Aké dopady bude mať na Európu? Hoci je od nášho kontinentu ďaleko, ovplyvňuje svetové teploty, čo znamená, že by došlo k otepleniu až od dva stupne a v Európe by sa to premietlo do mierne teplejšieho počasia.

Polárny vír

Odborníci sa popri všetkom začínajú skôr obávať rozpadu polárneho víru. Ten by spôsobil prienik arktických teplôt do Európy a priniesol mrazivé počasie. "Tuhá zima by nastala tam, kam zasahuje rameno chladného vzduchu. Toto rameno sa s najväčšou pravdepodobnosťou vysunie do oblasti bez horských prekážok," varuje v rozhovore pre TN.cz nemenovaný český armádny meteorológ.

Čo je El Niño?

La Niña a El Niño sú prírodné javy v tropickom Tichom oceáne - La Niña sa vyznačuje chladnejšími ako priemernými teplotami oceánov, zatiaľ čo El Niño prináša vyššie teploty ako je priemer. Oba majú veľký vplyv na počasie na celom svete.

El Niño je prirodzene sa vyskytujúci klimatický jav, spojený so zvyšujúcou sa teplotou vzduchu na Zemi. V niektorých častiach sveta je spojený so suchami a v iných zase s výdatnými dažďami. Ide o odchýlku v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne a naposledy sa vyskytol na prelome rokov 2018-2019.