V slovenčine existuje množstvo rozličných slov, ktoré používame každý deň. Niektoré z nich sú však jedinečné, a to napríklad z hľadiska stavby, výslovnosti či dokonca dĺžky. Viete však, aké je úplne najdlhšie slovo v celom slovenskom jazyku? Ako informoval portál gaudeo.sk, ide o výraz, ktorý drvivá väčšina z vás nikdy vo svojom živote nepoužila, pričom sa skladá z desiatok znakov.
Aké je najdlhšie slovenské slovo?
Slovenský jazyk sa skladá z viacerých podivných cudzích slov, pričom veľkú čas z nich sme prebrali z angličtiny, latinčiny, francúzštiny či nemčiny. Postupom času, ako sa náš jazyk vyvíjal, však vzniklo aj množstvo pred nás unikátnych slov, ktorých výslovnosť vás prekvapí.
Jedným z nich je aj najdlhšie reálne používané slovo, ktorým je 35-znakový výraz najneskomercionalizovávateľnejšieho. Ako dodal Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, druhým najdlhším slovom je výraz najnezrevolucionalizovateľnejšiemu, ktorý má 34 písmen, pričom v bežnej praxi sa príliš nepoužíva. Bronzovú priečku zase drží slovo najneobhospodarovávateľnejšieho s 31 písmenami.
Poznáme aj oveľa bizarnejšie slovenské slová
Slovenčina však pozná aj oveľa dlhšie slová. Problémom však je, že hoci sú jazykovo správne, neexistuje kontext, do ktorého by sa dali reálne použiť v celom svojom znení. Patrí k nim napríklad slovo znajneprekryštalizovávateľnejšievajúcimi, ktoré má 40 písmen, alebo číslovka deväťstodeväťdesiatdeväťtisícštyristodeväťdesiatdeväť (999 499) s 53 písmenami.
Medzi dlhé slovenské slová tiež môžeme zaradiť citoslovcia, ktoré v niektorých prípadoch dokážu byť veľmi bizarné. To platí napríklad pri výraze "uáááááááááááá...", ktorý sa dá teoreticky predlžovať donekonečna.
Aké je však najdlhšie slovo na svete? Prvenstvo v tomto smere drží anglický chemický názov titínu, ktorý sa začína Methionylthreonylthreonylglutaminylarginyl..., pričom celkovo pozostáva až zo 189 819 písmen.