06. jún. 2023 o 12:31
TASR, Koktejl

Lavrov varuje Západ: Toto by vystupňovalo konflikt na Ukrajine!

placeholder
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Tvrdé slová ruského ministra.

Správy
06. jún. 2023 o 12:31
Lavrov varuje Západ: Toto by vystupňovalo konflikt na Ukrajine!

Tvrdé slová ruského ministra.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok na vojenskej základni v tadžickom Dušanbe upozornil, že stíhačky F-16 sú schopné niesť jadrové zbrane a ich dodanie Ukrajine by ešte viac eskalovalo konflikt. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

"Musíme mať na pamäti, že jedna z modifikácií F-16 môže niesť jadrové zbrane," povedal Lavrov v príhovore podľa prepisu na stránke svojho ministerstva. Na adresu USA dodal, že "ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní." Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlhodobo vyzýva západné štáty, aby jeho armáde poskytli stíhačky F-16. Podľa neho by ich dodanie na Ukrajinu vyslalo jasný signál Rusku, že jeho invázia na Ukrajinu sa skončí porážkou.

Americký prezident Joe Biden na summite lídrov G7 v Japonsku v máji povedal, že Washington podporuje spojenecké výcvikové programy pre ukrajinských pilotov na stíhačky F-16. Podľa Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana však zatiaľ Washington nerozhodol o poslaní stíhačiek na Ukrajinu.