06. jún. 2023 o 09:10
ČTK, TASR, Koktejl

Skaza je dokonaná! Vodná elektráreň Nova Kachovka bola zničená, takto reaguje Ukrajina

placeholder
Zničená priehrada Nova Kachovka 5. júna 2023 na juhu Ukrajiny.
Zdroj: TASR/AP

Ukrajinou otriasol výbuch na veľkej priehrade v meste Nova Kachovka na juhu krajiny.

Zahraničná politika
06. jún. 2023 o 09:10
Skaza je dokonaná! Vodná elektráreň Nova Kachovka bola zničená, takto reaguje Ukrajina

Ukrajinou otriasol výbuch na veľkej priehrade v meste Nova Kachovka na juhu krajiny.

Kachovská vodná elektráreň bola úplne zničená a nebude možné uviesť ju do pôvodného stavu, uviedla v utorok vo vyhlásení na sociálnej sieti telegram spoločnosť Ukrhidroenerho. Výbuch podľa nej nastal priamo v strojovni elektrárne. O úplnom zničení v ruskej štátnej televízii podľa médií hovoril aj šéf ruskej okupačnej správy v Novej Kachovci Vladimir Leonťjev.

Viacero dedín zostalo "úplne alebo čiastočne" zaplavených po poškodení Ruskom okupovanej priehrady Nova Kachovka v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti. Evakuácie civilistov z postihnutých lokalít v povodí rieky Dneper sa už začali, uviedli v utorok tamojšie ukrajinské úrady. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

"V kritickej zóne na pravom brehu v Chersonskej oblasti je približne 16 000 ľudí," spresnil na sociálnych sieťach ukrajinský gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin. Ako dodal, k záplavám v dôsledku poškodenia priehrady došlo v ôsmich oblastiach pozdĺž Dnepra a upozornil, že hladina vody môže do piatich hodín dosiahnuť kritickú úroveň.

Prokudin podľa agentúry DPA uviedol, že evakuácie sa začali na ľavom brehu rieky Dneper (ukr. Dnipro), kde sa nachádza aj oblastná metropola Cherson. Ukrajina v utorok ráno obvinila Rusko, že vyhodilo do vzduchu veľkú priehradu Nova Kachovka, aby spomalilo ukrajinskú protiofenzívu. Rusko naopak z poškodenia priehrady obviňuje Kyjev.

Priehrada Nova Kachovka, ktorú ruské sily obsadili na začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu, do veľkej miery zásobuje vodou ukrajinský Krymský polostrov, nelegálne anektovaný Moskvou ešte v roku 2014, pripomína AFP. Priehrada bola na rieke Dneper vybudovaná za sovietskej éry v roku 1965. Ide o jednu z najväčších stavieb tohto druhu na Ukrajine.

Rusko na začiatku invázie vo februári minulého roka obsadilo aj Chersonskú oblasť, počas uplynulej jesene sa však ukrajinskej armáde podarilo sčasti ju oslobodiť - vrátane rovnomenného hlavného mesta Cherson. Priehrada Nova Kachovka však zostala pod kontrolou ruských jednotiek. Pred možnou sabotážou na priehrade Nová Kachovka varujú ukrajinské úrady už niekoľko mesiacov, píše DPA.