10. júl. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Našli ste si na tvári podivnú vyrážku? Lekárka varuje: Vážna diagnóza!

placeholder
Našli ste si na tele podivnú vyrážku? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Ak ju zbadáte, mali by ste vyhľadať pomoc!

Zaujímavosti
10. júl. 2024 o 20:00
Našli ste si na tvári podivnú vyrážku? Lekárka varuje: Vážna diagnóza!

Ak ju zbadáte, mali by ste vyhľadať pomoc!

Naše telo nám často ponúka náznaky, ktoré môžu odhaľovať, že s naším stavom nemusí byť všetko v poriadku. Keď si však uvedomíte, na čo nás tieto symptómy upozorňujú, mohlo by to viesť k včasnému zásahu. Ako informoval portál Mirror, lekárka nedávno odhalila jeden z takýchto príznakov, pričom poznamenala, že môže byť indikátorom veľmi vážnej diagnózy.

Bezbolestná vyrážka

Doktorka Renee Hoenderkamp, ktorá je špecializovanou zdravotníčkou pre anglickú National Health Service (NHS) povedala, že na prvý pohľad bezbolestný príznak na vašej koži môže odhaľovať veľmi vážny stav. Ide diagnózu zvanú xantelazma, ktorá označuje výrastok pod kožou nachádzajúci sa na očných viečkach.

Doktorka poznamenala, že ak zbadáte na sebe takúto vyrážku, môže to znamenať, že máte vysoký cholesterol. Spolu s vysokým krvným tlakom môže tento stav viesť k obrovskému riziku srdcových ochorení a iných vážnych zdravotných problémov. "Ak máte vysoké hladiny cholesterolu, na koži sa môžu objaviť žlto-oranžové výrastky," ozrejmila Hoenderkamp.

Teóriu Hoenderkamp potvrdzujú aj viaceré štúdie. Tie odhalili, že približne polovica ľudí s xantelazmou naozaj má abnormálne hladiny cholesterolu. Doktorka tiež varovala, že tieto vyrážky sa nemusia objavovať len na očných viečkach, ale aj inde na koži, pričom sa nazývajú xantóm. Vždy však ide o tukové usadeniny cholesterolu spôsobené vysokými hladinami triglyceridov v krvi.