06. jún. 2023 o 11:59
TASR, Koktejl

Najhoršie obavy sa potvrdili: Ukrajinské mesto Nova Kachovka je zaplavené

placeholder
Na videosnímke poškodená priehrada Nova Kachovka 6. júna 2023 na juhu Ukrajiny.
Zdroj: TASR/AP

Vodná elektráreň bola úplne zničená.

Zahraničie
06. jún. 2023 o 11:59
Najhoršie obavy sa potvrdili: Ukrajinské mesto Nova Kachovka je zaplavené

Vodná elektráreň bola úplne zničená.

Ruskom okupované mesto Nova Kachovka v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti je po poškodení tamojšej priehrady "zaplavené", uviedli v utorok ruské tlačové agentúry. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Ruskom dosadené úrady podľa agentúry DPA vyhlásili v meste núdzový stav. Hladina vody tam medzičasom vystúpila do výšky 12 metrov, povedal Moskvou vymenovaný primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev pre ruskú štátnu televíziu. "Mesto je zaplavené," potvrdil. Pod vodou je aj totálne zničená vodná elektráreň, ktorá sa nachádza pri priehrade. Na Ruskom okupovanom brehu rieky Dneper záplavy podľa Leontieva postihli dovedna 600 domov a tri obce.

Z poškodenia priehrady Nova Kachovka, ku ktorému došlo v utorok, sa navzájom obviňujú Moskva a Kyjev. Ukrajina obvinila Rusko, že priehradu zničilo, aby spomalilo ofenzívne akcie ukrajinskej armády v oblasti. Moskva zo zodpovednosti za poškodenie priehrady viní jednotky Kyjeva, ktoré ju vraj ostreľovali.

Poškodenie priehrady vyvolalo obavy zo zaplavenia obývaných oblastí a rizika vzniku jadrovej katastrofy. Poškodená vodná nádrž sa totiž nachádza len zhruba 150 kilometrov od Záporožskej jadrovej elektrárne.