Gemma Larkman-Jones (45) z Brixtonu v južnom Londýne zažila nočnú moru po tom, čo sa u jej 6-ročného syna Samuela po prekonaní osýpok vyvinula zriedkavá, ale smrteľná forma progresívneho zápalu mozgu.
Gemma, ktorá pracuje ako administratívna pracovníčka, je presvedčená, že jeho smrti v roku 2019 sa dalo predísť, keby bol zaočkovaný proti osýpkam, príušniciam a ružienke. O jej príbehu informoval denník The Sun.
"Samuel nemusel zomrieť a to je vina, ktorú si so sebou nesiem každý deň," povedala zdrvená matka. "Bol zaradený do odloženého programu, pretože mal neustále infekcie hrudníka, ktoré sa neskôr ukázali ako astma. Lekári chceli, aby bol čo najzdravší, kým podstúpi očkovanie," vysvetlila odkladanie dôležitého kroku.
Samuel v roku 2014 chytil vysoko infekčné ochorenie skôr, ako mohol dostať očkovanie. Hoci sa vtedy zotavil, o niekoľko rokov neskôr sa stal obeťou zriedkavej a pomaly postupujúcej formy zápalu mozgu - nazývanej subakútna sklerotizujúca panencefalitída (SSPE).
Samuel dostal osýpky v roku 2014 a z vírusu sa vyliečil, ale vo februári 2019 ho hospitalizovali po tom, ako si Gemma všimla, že pri chôdzi často strácal rovnováhu. Vo februári 2019 chlapčeka previezli do nemocnice St Thomas' Hospital, kde sa lumbálnou punkciou a vyšetrením magnetickou rezonanciou zistilo, že má SSPE.
"Ešte pred niekoľkými mesiacmi bol Sam v škole, jazdil na bicykli a hral futbal. Začal strácať schopnosť jesť a prehĺtať. Nemohol chodiť a nemohol hovoriť, museli sme ho kŕmiť cez sondu," opísala začiatok jeho ochorenia.
17. marca 2019 Samuel upadol do vegetatívneho stavu a kómy. Lekári matke povedali, že stav jej syna je nevyliečiteľný. "Lekári začali hovoriť o tom, či by sme chceli resuscitáciu, keby došlo k najhoršiemu. Pamätám si, že som si pomyslela, že sa práve vyrovnávam s takou chorobou, o ktorej som nikdy predtým nepočula, a oni spomínajú toto?" zdieľala svoje bolestivé spomienky.
Samuel, ktorého mama opísala ako veľmi šikovného chlapca, zomrel 30. apríla 2019. Gemma sa chcela podeliť o svoj príbeh, aby pomohla upozorniť na riziká nielen osýpok. "Každý tak trochu vie, že z osýpok môžete ohluchnúť alebo oslepnúť, ale zdá sa, že o SSPE sa nehovorí, pretože je to zriedkavé. Myslím si, že ak niekomu hrozí riziko ochorenia, ľudia by o tom mali byť informovaní," dodala na záver.
SSPE je zriedkavá komplikácia osýpok, ktorá sa zvyčajne vyvinie sedem až desať rokov po tom, čo sa človek nakazil, aj keď sa zdá, že sa z choroby úplne zotavil, uviedlo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Riziko môže byť vyššie u detí, ktoré dostanú osýpky pred dovŕšením dvoch rokov.
Osýpky sa šíria medzi neočkovanými komunitami. Deti by mali prvú dávku vakcíny dostať vo veku 12 mesiacov a druhú okolo troch rokov a štyroch mesiacov, pred nástupom do škôlky.
Gemma po vlastnej tragickej skúsenosti chce, aby viac rodičov zvážilo skoršie očkovanie svojich detí. "Úprimne si myslím, že keby ľudia vedeli, že je to možné, dali by sa očkovať viac. Dokonca aj keď sa to týka len jedného rodiča, koľko životov by mohlo zachrániť očkovanie jedného dieťaťa? Nechcem, aby si tým musel prejsť ktorýkoľvek iný rodič," povedala.
Gemma chce tiež vyvrátiť predsudky, ktoré môžu mať ľudia o osýpkach, a dúfa, že upozorní na potenciálne nebezpečné vedľajšie účinky vírusu. "Ľudia si myslia, že je to len taká teplota, ale myslím, že zabudli, že ľudia môžu oslepnúť, ohluchnúť. Myslím si, že môj príbeh prinúti ľudí zamyslieť sa nad tým, že hoci je to malé riziko, stále je to riziko, budem riskovať, že moje dieťa zomrie pre niečo, keď nemusí?" dodala.
Čo je sklerotizujúca panencefalitída?
SSPE je progresívna neurologická porucha, ktorá postihuje deti a mladých dospelých a ktorá zasahuje centrálny nervový systém niekedy aj roky po infekcii osýpkami. Podľa Národného inštitútu neurologických porúch v Británii sú počiatočné príznaky ochorenia nenápadné a môžu zahŕňať:
- mierne zhoršenie mentálnych funkcií, napríklad stratu pamäti,
- zmeny v správaní, napríklad podráždenosť,
- poruchy motorických funkcií vrátane nekontrolovateľných mimovoľných trhavých pohybov hlavy, trupu a končatín,
- záchvaty,
- slepotu.
V pokročilých štádiách môžu jedinci stratiť schopnosť chodiť, pretože ich svaly stuhnú alebo dostanú kŕče. Keďže v súčasnosti neexistuje žiaden liek, očkovanie je jediným spôsobom, ako predísť tejto smrteľnej komplikácii.
Aké sú príznaky osýpok?
- vysoká teplota,
- výtok z nosa alebo upchatý nos,
- kýchanie,
- kašeľ,
- červené, bolestivé, slziace oči.
O niekoľko dní neskôr sa môžu objaviť malé biele škvrny vo vnútri úst a na zadnej strane pier. Tieto škvrny zvyčajne pretrvávajú niekoľko dní. Vyrážka sa zvyčajne objaví niekoľko dní po príznakoch podobných prechladnutiu.