13. feb. 2024 o 06:57
Famous.cz, Koktejl

Zdravotníci sú otrasení, úrady varujú: Novodobý prípad moru! Znepokojivé, ako sa muž nakazil

placeholder
Zdravotníci v štáte Oregon potvrdili u človeka nákazu baktériou Yersinia pestis. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

O chorobe nepočuli ľudia už roky.

Zdravie
13. feb. 2024 o 06:57
Zdravotníci sú otrasení, úrady varujú: Novodobý prípad moru! Znepokojivé, ako sa muž nakazil

O chorobe nepočuli ľudia už roky.

Zdravotníci v štáte Oregon potvrdili u človeka nákazu baktériou Yersinia pestis, ktorá vyvoláva ochorenie známe ako bubonický mor. Podľa dostupných informácií sa človek nakazil od svojej mačky. Štát teraz vyhlásil prísne hygienické opatrenia, aby šíreniu baktérie zabránil, hoci bubonický mor je dnes liečiteľný antibiotikami. V stredoveku a ranom novoveku však pôsobil rozsiahle epidémie – predovšetkým v Európe – ktorým podľahli desiatky miliónov ľudí.

Predpokladá sa, že neidentifikovaný obyvateľ Oregonu sa nakazil morom od svojej symptomatickej mačky. „Boli kontaktované všetky osoby blízke nakazenému a jeho mačke a boli im poskytnuté lieky na prevenciu ochorení,“ uviedol vo vyhlásení doktor Richard Fawcett.

Ide o prvý prípad bubonického moru v Oregone odkedy sa touto chorobou v roku 2015 nakazil šestnásťročný mladík. Teenager ochorel potom, čo bol uhryznutý infikovanou blchou na love v divočine. Za posledných dvadsať rokov sa v štáte vyskytlo osem prípadov, ale žiadny neviedol k úmrtiu. Baktéria Yersinia pestis je totiž potlačiteľná antibiotikami.

Baktériu Yersinia pestis prenášajú hlodavce a ich parazity. V Oregone sú to hojne veveričky a na nich cudzopasiace blchy.