22. feb. 2024 o 22:21
TASR, Koktejl

Dojemné stretnutie prezidenta Bidena s dcérou a vdovou po Navaľnom († 47): Slová plné podpory

placeholder
Na snímke americký prezident Joe Biden hovorí o stretnutí s vdovou po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom.
Zdroj: TASR/AP

Rodina Navaľného stále čaká na vydanie jeho tela.

Zahraničná politika
22. feb. 2024 o 22:21
Dojemné stretnutie prezidenta Bidena s dcérou a vdovou po Navaľnom († 47): Slová plné podpory

Rodina Navaľného stále čaká na vydanie jeho tela.

Americký prezident Joe Biden sa vo štvrtok stretol s vdovou po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, ktorý zomrel minulý piatok vo väzení na ruskom ďalekom severe. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP citovaná agentúrou TASR.

Na súkromnom stretnutí, ktoré sa konalo v meste San Francsico v štáte Kalifornia, bola aj 23-ročná dcéra manželov Navaľných, Daša - študentka Stanfordskej univerzity. Okrem Daše sa manželom Navaľným narodil aj syn Zachar. Biden sa s Julijou a Dašou Navaľnými stretol, "aby vyjadril svoju úprimnú sústrasť nad ich stratou", uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Prezident USA vyjadril "obdiv k mimoriadnej odvahe Alexeja Navaľného a jeho odkazu v boji proti korupcii a k ​​slobodnému a demokratickému Rusku, v ktorom zákon platí rovnako pre každého".

Podľa vyhlásenia Bieleho domu Biden vyjadril presvedčenie, že v Navaľného práci budú pokračovať ľudia v Rusku i na celom svete, ktorí teraz smútia nad jeho stratou a bojujú za slobodu, demokraciu a ľudské práva. Vo vyhlásení Bieleho domu sa tiež potvrdzuje, že Spojené štáty v piatok - v reakcii na Navaľného smrť, ako aj na agresiu na Ukrajine - oznámia nový balík sankcií proti Rusku.

Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri. Navaľného zadržali a vzali do väzby v januári 2021 - v deň jeho návratu návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou novičok. Z pokusu o otrávenie obvinil Kremeľ, ten to poprel. Podľa štvrtkového oznámenia politikovej hovorkyne Kiry Jarmyšovej bola Navaľného smrť prirodzená. Jeho telo však príbuzným ešte nevydali - napriek početným žiadostiam.