24. jún. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Muž mal bolesti brucha, nemohol ani chodiť: Sila, čo z neho vytiahli! Veď to je ako malé dieťa...

placeholder
Doktori odstránili mužovi z tela obrovskú slezinu. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Chirurgovia riešili šokujúci prípad!

Zaujímavosti
24. jún. 2024 o 18:00
Muž mal bolesti brucha, nemohol ani chodiť: Sila, čo z neho vytiahli! Veď to je ako malé dieťa...

Chirurgovia riešili šokujúci prípad!

Lekári sa počas operácií stretli s viacerými nezvyčajnými prípadmi. Nedávno sa však v indickom Bombaji uskutočnil zákrok, ktorý špecialistov doslova šokoval. Ako informoval portál Mirror, mužovi, ktorý takmer 20 rokov trpel silnými bolesti v brušnej časti tela, totiž lekári odstránili gigantickú slezinu veľkosti malého batoľaťa.

Pacient mal v tele obrovskú slezinu.
Pacient mal v tele obrovskú slezinu.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Obrovský orgán

Nezvyčajný incident sa odohral v nemocnici Wockhardt v indickom Bombaji, kde chirurgovia odstránili z brucha pacienta menom Rajkumar Tiwari monštruóznu slezinu. 37-ročný muž, ktorého lekári operovali viac ako šesť hodín, v sebe skrýval obrovský orgán s rozmermi 90 x 46 centimetrov.

Lekári vysvetlili, že Tiwari trpel stavom nazývaným splenomegália, ktorý spôsobuje, že slezina sa zväčšila o viac ako 20 centimetrov a pribrala viac ako kilogram v priebehu 17 rokov. Chirurgovia však dodali, že tento zriedkavý stav sa zhoršil po tom, čo sa u pacienta vyvinul aj hypersplenizmus, čiže hyperaktívna slezina.

Nedokázal už ani chodiť

Tiwari ozrejmil, že si tieto stavy prvýkrát všimol, keď sa u neho objavila ostrá, bodavá bolesť v ľavej hornej časti brucha, ktorú sprevádzala únava. Kvôli tomu bol nútený navštíviť niekoľko rozličných lekárov, ktorí však príznaky nedokázali zmierniť. Nakoniec ho však poslali do nemocnice Wockhard, pričom bol jeho zdravotný stav taký vážny, že nemal silu chodiť. Lekári tiež zistili, že slezina 37-ročnému mužovi drvila črevá, pankreas, bránicu a žalúdok.

Chirurg Imran Shaikh vysvetlil, že zväčšené a hyperaktívne sleziny môžu začať zabíjať krvné bunky v tele. "Ide o zriedkavé ochorenie, ktoré predstavuje pre pacienta riziko. "Zväčšená slezina začne predčasne zabíjať krvinky, čo vedie k nízkej hladine hemoglobínu, bielych krviniek a počtu krvných doštičiek. Vykonali sme všetky testy a CT vyšetrenia, aby sme diagnózu potvrdili," poznamenal.

Slezina m utlačila na všetky brušné orgány.
Slezina m utlačila na všetky brušné orgány.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Slezina, ktorú chirurgovia odstránili, bola štyrikrát väčšia ako predchádzajúci držiteľ titulu v Guinessovej knihe rekordov. Tento orgán patril Američanke menom Megan Compton, pričom vážil približne 2,4 kila. "Neustála bolesť a nepohodlie, ktoré mi bránili žiť plnohodnotný život, sú teraz vďaka tímu zdravotníckych pracovníkov len spomienkou," dodal vďačný Tiwari.