21. nov. 2023 o 14:58
TASR, Koktejl

Vodiči, pozor: Hraničný priechod Vyšné Nemecké zablokovala dodávka s prívesom!

placeholder
Hraničný priechod Vyšné Nemecké (ilustračné foto).
Zdroj: TASR - Roman Hanc

Polícia situáciu monitoruje.

Domáce správy
21. nov. 2023 o 14:58
Vodiči, pozor: Hraničný priechod Vyšné Nemecké zablokovala dodávka s prívesom!

Polícia situáciu monitoruje.

Hraničný priechod Vyšné Nemecké na východnom Slovensku v utorok popoludní zablokovala na protest dodávka s prívesom označená banermi s logom Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). UNAS sa od toho dištancuje. Polícia pre TASR potvrdila, že situáciu monitoruje.

"Polícia situáciu monitoruje a je pripravená prijať adekvátne opatrenia. V týchto chvíľach dopravní policajti dohliadajú na priebeh konania ohlásenej udalosti, na dodržiavanie verejného poriadku a snažia sa zabezpečiť čo najplynulejší priebeh, aby sa kolóny a dopravné obmedzenia dotkli obyvateľov v čo najmenšej miere," uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Ako UNAS informuje na sociálnej sieti, na základe medializovaných informácií z prostredia poľských protestov sa jej vedenie rozhodlo počkať na výsledok stredajších rokovaní medzi Európskou komisiou (EK) a zástupcami ukrajinskej a poľskej vlády. Stretnutie zástupcov poľských a ukrajinských dopravcov je naplánované na utorok. V prípade, že nedôjde k dohode a poľskí dopravcovia budú naďalej pokračovať v protestoch, tak sa UNAS k týmto protestom pripojí na území Slovenska.

"Na čo by sme teraz blokovali, keď nevieme, čo sa dohodne," doplnil predseda únie Stanislav Skala s tým, že priechod napriek rozhodnutiu predsedníctva zablokoval jednej z jeho členov.

UNAS na hodinu zablokovala hraničný priechod vo štvrtok. Vyjadrila tým podporu poľským kolegom, ktorí už niekoľko dní protestujú proti liberalizácii pravidiel EÚ pre ukrajinských dopravcov. Slovenskí autodopravcovia hrozia, že ak EK situáciu nebude riešiť, hranicu s Ukrajinou zablokujú úplne. Žiadajú, aby Brusel zaviedol pre ukrajinské vozidlá povolenky na prepravy, pretože európske spoločnosti im nevedia konkurovať. Hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod čelí pre protestnú blokádu hraničných priechodov v Poľsku v uplynulých dňoch náporu kamiónovej dopravy.