16. jún. 2024 o 09:00
žani, TASR, Koktejl

Peter Nagy po ceste z Prahy hromžil na diaľnici D1: Aha, čo ho tak vytočilo!

placeholder
Peter Nagy je hviezda celé dekády.
Zdroj: Instagram/peternagy_music

Nikto by s ním nemenil.

Domáce promi
16. jún. 2024 o 09:00
Peter Nagy po ceste z Prahy hromžil na diaľnici D1: Aha, čo ho tak vytočilo!

Nikto by s ním nemenil.

Život hudobníkov sa spája s dlhými hodinami v aute, kvôli koncertom a fanúšikom cestujú z miesta na miesto a robia radosť. Niekedy to môže poriadne liezť na nervy, najmä ak je dopravná situácia katastrofálna. V jednej takejto nočnej more každého vodiča sa ocitol spevák Peter Nagy.

Legendárny hudobník sa vydal na cestu z českej metropoly do hlavného mesta Slovenska. Zdolať stovky kilometrov trvá za ideálnych podmienok vyše troch hodín, no Nagy strávil za volantom omnoho viac času. "D1 najdrahšie parkovisko na svete! 6 hodín z Prahy do Bratislavy!" penil spevák a pridal aj emotikon čerta, ktorý podtrhol jeho náladu. "Vždy keď sa vrátim z chaosu vonkajšieho sveta...tak to cítim oveľa silnejšie, že doma je doma," napísal neskôr k záberu kytice ruží vo váze. Podľa jeho vlastných slov má diagnózu romantik.

Diaľnica spája Bratislavu s Prahou skoro 44 rokov

Diaľnica D1 bola dlhý čas nielen jedinou, ale aj najstaršou i najdlhšou súvislou diaľničnou tepnou v bývalom Československu. Posledné chýbajúce úseky na ceste z Prahy do Bratislavy boli otvorené pred takmer 44 rokmi, 317 kilometrov dlhá diaľnica sa po desaťročiach príprav a výstavby stala dopravnou chrbticou vtedajšej federácie.

Začiatok výstavby diaľnice bol schválený už pred druhou svetovou vojnou – 4. novembra 1938 a predpokladalo sa, že spojí Prahu s Podkarpatskou Rusou. Prvé stavebné práce sa začali 2. mája 1939, ale vojna ich zastavila. Neskôr boli v obmedzenom rozsahu obnovené, avšak v roku 1950 opäť zastavené.

V apríli 1963 schválila československá vláda koncepciu dlhodobého rozvoja cestnej a diaľničnej siete, ktorá mala mať celkovo 1711 kilometrov, vrátane Slovenska. Konkrétne išlo o úsek diaľnice D2 Brno – Bratislava v dĺžke 117 kilometrov. K obnoveniu budovania diaľnic došlo 8. septembra 1967 odštartovaním stavby D1 Praha (Spořilov) – Čestlice, pričom prvý diaľničný úsek v bývalom Československu bol otvorený 12. júla 1971 medzi Prahou a Mirošovicami v dĺžke 21,3 kilometra.

Slovenský úsek diaľnice D2 Bratislava – Malacky sa začal stavať 1. apríla 1969. Dialo sa tak súbežne s výstavbou diaľnice D1, keď cieľom bolo spojiť v roku 1980 Prahu, Brno a Bratislavu. Stalo sa tak 8. novembra 1980, keď bola otvorená diaľnica v dĺžke 317 kilometrov. Ešte predtým uviedli 5. novembra 1973 do prevádzky prvý úsek autostrády medzi Bratislavou a Malackami. Išlo zároveň o prvý diaľničný úsek na Slovensku.