21. jan. 2024 o 19:33
vmr, TASR, Miroslav Novysedlák, Koktejl

Legendárny herec Ivan Letko († 89) mal obavy zo samoty: O toto prosil Boha...

placeholder
Herec Ivan Letko.
Zdroj: Instagram

Navždy nás opustil skvelý herec.

Celebrity
21. jan. 2024 o 19:33
Legendárny herec Ivan Letko († 89) mal obavy zo samoty: O toto prosil Boha...

Navždy nás opustil skvelý herec.

Slovenský divadelný, televízny aj rozhlasový herec Ivan Letko zomrel vo veku 89 rokov. Smutnú správu na sociálnej sieti oznámil Činoherný klub Bratislava.

"S hlbokým zármutkom sme dnes prijali správu, že nás navždy opustil náš patrón a stály návštevník našich predstavení, Ivan Letko. Ivan Letko bol nielen divadelný, televízny, dabingový a rozhlasový herec, ale aj dlhoročný pedagóg hereckej tvorby na konzervatóriu a vysokej škole, ktorý odchoval mnohých úspešných a známych hercov. Činoherný klub z celého srdca vyjadruje rodine a pozostalým úprimnú sústrasť. Ivan, budeš nám veľmi chýbať," uviedol klub na svojej facebookovej stránke.

Bál sa samoty

Herec Ivan Letko myslel na budúcnosť. V rozhovore pre Nový Čas pred par mesiacmi odhalil, čo ho doviedlo k tomu, aby jedného dňa odišiel do domova dôchodcov. V rozhovore okrem iného priznal, že v mladosti miloval cestovanie a prakticky precestoval celú Európu.

"Aj keď som pôsobil na škole, tak som ako vedúci so študentmi niekoľkokrát vycestoval do Francúzska, Anglicka, Nemecka. Cestoval som aj súkromne, teda s jednou alebo s druhou manželkou, ale teraz sa bojím, že sa mi tam niečo stane, že mi nikto nepomôže a že sa pominiem bez svojich blízkych," priblížil vtedy svoje obavy legendárny herec. Najviac ho ale mrzelo, že neprecestoval Áziu a Ameriku.

Najviac ho lákala práve Južná Amerika, na ktorej sa mu páčila nielen exotika, ale aj to, že ľudia, ktorí tam žijú, sú iní než Európania. Herca však limitovala staroba a zdolávať mu ju pomáhala aj viera v Boha. "Modlím sa a často poprosím aj o pomoc. Aby na mňa nezabudol," povedal. Herec roky býval v dome v Alžbetinom Dvore v Miloslavove.

Síce tam mal záhradu, s rokmi mu ubudli sily a už sa nevládal starať o stromy, trávnik či zeleninu. Zo strachu si zabezpečil byt v zariadení pre seniorov, pretože odmietal, aby sa o neho na sklonku života starali jeho dve dcéry. Okrem toho dodal, že tak urobil z toho dôvodu, že mal obavy zo samoty. Najviac ho desil okamih, kedy by už nemohol vôbec vládať a nezvládal by to nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.

"Vtedy by som sa asi do domu seniorov vybral. Už rok si platím byt v jednom centre v Petržalke. Keď tam prídem, privítajú ma staré dámy a to mi padne dobre. Nielen preto, že ma poznajú, ale aj z toho dôvodu, že sú veľmi srdečné a pýtajú sa, kedy už konečne prídem nastálo," pokračoval.

Letko jedným dychom dodal, že byt si zabezpečil preto, aby mal akúsi záruku, že nebude sám. Jeho snom bolo šťastne dožiť na takom mieste, kde sa bude cítiť príjemne.

Ivan Letko

Herec a pedagóg Ivan Letko bol verný predovšetkým divadlu, ktoré považoval za svoju najväčšiu lásku. "Je to možno klišé, ale je to tak. Kontakt s publikom je nenahraditeľný. Keď ľudia reagujú a zatlieskajú, to je ten najkrajší honorár," vyjadril sa v minulosti o svojej profesii umelec. Často a s úspechom však vystupoval aj v zábavných reláciách, venoval sa dabingu a spoločne s kolegom Petrom Bzdúchom tvoril známu humoristickú dvojicu "Dôchodci na potulkách".

Ivan Letko sa narodil 9. decembra 1934 vo Farnej pri Leviciach. Jeho otec sa zapojil do Slovenského národného povstania a Ivan Letko si doteraz pamätá, ako ho v októbri 1944 prišli zatknúť – no otcovi sa v poslednej chvíli podarilo skryť. Ivan Letko vyrastal neskôr v Hlohovci, kde už popri štúdiu na gymnáziu pôsobil ako herec v ochotníckom divadle. "Už ako sedemnásťročný som hral starého senilného dedka v Jiráskovej hre Otec," zaspomínal si.

V roku 1956 ukončil štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, potom 10 rokov pôsobil v Divadle SNP v Martine. V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde pôsobil aj ako umelecký šéf.

Na divadelných doskách stvárnil približne 150 postáv. Vynikol najmä vo výrazne vyhranených tragikomických charakteroch – Valér v Moličrovom Tartuffovi (1966), Happy v Millerovej Smrti obchodného cestujúceho (1967), Osric v Shakespearovom Hamletovi (1974), Helmer v Ibsenovej Nore (1975), Pyskuliak v Čaji u pána senátora (1976) od Ivana Stodolu, Trigorin v Čechovovej Čajke (1976), či ako Manžel v Brechtovej Malomeštiakovej svadbe (1985).

Popri hereckej kariére bol Ivan Letko viac ako 30 rokov pedagógom na katedre herectva a réžie na bratislavskej VŠMU. Medzi jeho študentov patrili poprední slovenskí herci ako Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší.

Obsadzovaný umelec svoj herecký talent predviedol v desiatkach filmov. K tým najvýznamnejším patrí televízna dráma Živý bič (1966) na motív známeho slovenského románu Mila Urbana. V tom istom roku hral aj v prvej slovenskej gangster-revue Škandál v Melodias banke, ktorú nakrútil Otakar Krivánek a scenár k nej napísal Július Satinský. Objavil sa vo francúzsko-československej vojnovej dráme Muž, ktorý luže (1968) z dielne režisérskej dvojice Alain Robbe-Grillet a Martin Hollý.

Otakar Krivánek obsadil Letka do svojich komédii Milosrdný čas (1976) a do trojdielneho česko-slovenského projektu Štipku soli (1977). Ivan Letko v tomto období účinkoval väčšinou v televíznych filmoch či v záznamoch divadelných predstavení. Spomedzi nich určite stojí za zmienku filmové spracovanie románu Stefana Zweiga Amok (Martin Hollý, 1977), či záznam Shakespearovho Macbetha v réžii Vladimíra Strniska (1980).

V roku 1985 hral Letko v trojdielnom filme tu musíš žiť, ktorý podľa románu Antona Baláža nakrútil Pavol Haspra. Ten istý režisér obsadil Ivana Letka aj do televíznej adaptácie klasickej komédie Petra Zvona Tanec nad plačom (1989), a tiež do známej komédie Mastný hrniec (1991) Júliusa Barča-Ivana.

Letkov nezameniteľný hlas znel na vlnách Slovenského rozhlasu a v zábavných reláciách ako napríklad Echorádio s Magdou Pavelekovou, či s Petrom Bzdúchom, s ktorým vytvorili legendárnu humoristickú dvojicu "Dôchodci na potulkách". Hlasom Ivana Letka hovorila tiež Baba Jaga v kultovej ruskej rozprávke Morozko (Mrázik, 1964).

Ani v seriálovej dobe sa sympatický herec nestratil. Zahral si v televíznych seriáloch Kutyil s.r.o. (2008), Odsúdené (2009), či v obľúbenom Búrlivom víne (2012-2014). Jeho postava dobrosrdečného dedka Zoliho sa medzi divákmi dodnes teší veľkej obľube. "Moja herecká kariéra išla od milovníka cez intrigána a končím dobrotivým deduškom," skonštatoval Ivan Letko.