10. júl. 2024 o 06:00
krsk, TASR, Koktejl

Otvorené slová Vinczeovej o svokre, ktorá je šéfkou evanjelickej cirkvi: Kruh sa uzavrel!

placeholder
Adela si svoju svokru nevie vynachváliť.
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič, Instagram/viktorvincze

V rodine nemajú núdzu o obohacujúce okamihy.

Domáce promi
10. júl. 2024 o 06:00
Otvorené slová Vinczeovej o svokre, ktorá je šéfkou evanjelickej cirkvi: Kruh sa uzavrel!

V rodine nemajú núdzu o obohacujúce okamihy.

Moderátorka Adela Vinczeová (43) ukázala, že je otvorená mnohým témam. Jedna z nich sa však objavila zatiaľ len vo vysielaní Fun rádia, keď tam pred mesiacmi privítala svoju svokru Renátu Vinczeovú. Tentoraz o viere a ich vzťahu prehovorila v kresťanskom podcaste God Bless.

Mama moderátora Viktora Vinczeho (33) Renáta Vinczeová je generálna dozorkyňa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Ako jedna z hláv cirkví sa nedávno po atentáte na premiéra stretla so Zuzanou Čaputovou a Petrom Pellegrinim v Prezidentskom paláci. "Hľadajme to, čo máme spoločné, čo nás spája, a nie to, čo nás rozdeľuje," vyzvala ľudí.

Nakoľko bola Adela v nábožensky orientovanom podcaste, spýtali sa jej, aký má ona vzťah k viere. Na úvod zdôraznila, že sa do veriacej rodiny narodila aj vydala.

"Moji obaja rodičia sú z katolíckych rodín, ale aj z tej takej generácie, štandardnej vrstvy, kde sa chodilo do kostola z takého zvyku. Bola to ich verzia viery. To sa tým pádom na mojich rodičov nenalepilo, alebo ich to nenadchlo, oni sú možno tá generácia, ktorá by potrebovala nejakú väčšiu hĺbku alebo vysvetlenie. Takže moju sestru dali pokrstiť, ale mňa už nedali a povedali si, že bude na mne, ako sa rozhodnem. Že to bude moje rozhodnutie. A myslím si, že je to fér," uviedla.

Čo sa týka štruktúr viery a inštitúcií, je to u nej zaujímavé. "Tak som sa privydala do rodiny, kde moja svokra je najvyššia šéfka, spolu s biskupom. Je najvyššie šéfka evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, takže kruh sa uzavrel. Ja som z tejto katolíckej nejasnosti vošla do veľmi veľkej evanjelickej jasnosti, ale je to pre mňa zaujímavé a príjemné a nevyrušujúce preto, lebo moja svokra je jeden fantastický človek," priznáva Adela.

"Možno keby bola iná, tak si celú bublinu evanjelickej cirkvi opečiatkujem možno nejako inak, alebo by som mala tendenciu," vyhlásila s tým, že ju zároveň fascinuje počúvať ľudí s duchovnými zážitkami. Boha vníma ako synonymum slova život.

Ako to má s modlením sa, praktizuje to len u svokry? "Oni sa vždy v nedeľu pred obedom modlia, teda aj ja, keď tam som. Príde mi to veľmi inšpiratívne. Viktor má brata Tomáša a oni majú od detstva, že kým jeden nepríde s novou modlitbou, tak sa musí stále modliť ten druhý. A Tomáš sa modlí podľa mňa už roky v nedeľu, už to odrapoce, ale vždy si v tom všetci uvedomia, že sme vďační, že môžeme pri tom stole sedieť," dodala moderátorka.