27. feb. 2024 o 20:47
TASR, Koktejl

Vojenská rozviedka varuje: Ruská dezinformačná kampaň má znepokojiť Ukrajincov a rozdeliť spojencov!

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: TASR/AP

Rusi bojujú na všetkých frontoch.

Zahraničie
27. feb. 2024 o 20:47
Vojenská rozviedka varuje: Ruská dezinformačná kampaň má znepokojiť Ukrajincov a rozdeliť spojencov!

Rusi bojujú na všetkých frontoch.

Rusko spúšťa rozsiahlu dezinformačnú kampaň s cieľom rozdeliť západných spojencov Ukrajiny a znepokojiť ukrajinský ľud. Uviedla to v utorok Vojenská rozviedka ukrajinského ministerstva obrany (HUR). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

"Medzinárodným cieľom Rusov je znížiť podporu pre našu krajinu od proukrajinskej koalície vo svete," uviedla HUR s tým, že Rusko šíri na internete nepravdivé informácie v snahe narušiť ukrajinskú mobilizáciu. Rusko tiež podľa HUR spochybňuje na internete schopnosť Kyjeva vojnu vyhrať a propaguje myšlienku, že Západ je unavený.

"Ruské špeciálne služby majú rozsiahle skúsenosti s vedením hybridných vojen," uviedla HUR. Podľa tohto zdroja Rusko vynakladá na informačné útoky rovnako veľa prostriedkov ako na konvenčnú vojnu. Podľa HUR vyčlenilo Rusko na dezinformačnú kampaň 1,5 miliardy dolárov. Z toho je takmer 250 miliónov určených na šírenie "protiukrajinských sentimentov" na sociálnej sieti Telegram.

HUR zároveň obviňuje Rusko zo snahy o zasiatie nedôvery v ukrajinských verejných predstaviteľov a o spochybnenie mandátu prezidenta Volodymyra Zelenského. Za normálnych okolností by sa končil v máji. "Podľa plánu nepriateľa sa situácia v našej krajine zatrasie v prvej polovici júna. Situácia bude využitá a Ukrajina bude na východe vojensky porazená, čo je hlavnou myšlienkou ich operácie," uvádza HUR.

Ukrajinská armáda čelí na fronte množstvu problémov pre nedostatok munície i ľudskej sily. V uplynulých troch mesiacoch sa musela stiahnuť z niekoľkých miest na východnom fronte a začiatkom februára i z mesta Avdijivka.

Zatiaľ čo lídrom Európskej únie sa podarilo prekonať nesúhlas Maďarska pri schvaľovaní pomoci pre Ukrajinu, v Kongrese stále viazne schválenie pomoci od najväčšieho podporovateľa Ukrajiny, Spojených štátov.