01.12.2022 06:30
žani, TASR, Koktejl

Zuzana Plačková: Zdravotné problémy! Správanie sestričiek ju dostalo

Plačková musela navštíviť odborníka.
Plačková musela navštíviť odborníka.
Zdroj: Instagram/queen.plackova

Zdravotné problémy ju doviedli až za odborníkom.

Domáce promi
01.12.2022 06:30
Zuzana Plačková: Zdravotné problémy! Správanie sestričiek ju dostalo

Zdravotné problémy ju doviedli až za odborníkom.

Zuzana Strausz Plačková (31) si zo svojich fanúšikov na sociálnej sieti Instagram spravila aj dôverníkov a delí sa s nimi o všetky aspekty života. O tie dobré, aj tie nepríjemné. Prezradila im tiež, že pre ťažkosti musela navštíviť zdravotnícke zariadenie v Bratislave.

Mamu malého Diona zrejme trápi problém, s ktorým žije na Slovensku viac ako 94 000 ľudí. Podľa posledných údajov NCZI z roku 2020 máme toľko astmatikov. "Toto mi k životu chýbalo," napísala Zuzana k brožúrke o astme. Enormný nárast jej výskytu pritom odborníci zaznamenávajú už od druhej polovice 20. storočia. Influencerka zašla v utorok k lekárovi a všimla si jednu vec, ktorú podotkla aj v príbehu. "Som v poliklinike na pľúcnom. Je tu veľa starších ľudí a sestričky, ktoré sú tak milé na ľudí, že nechápem, kde to sedím. Fakt, klobúk dole za tento prístup k ľuďom," zložila zdravotníčkam poklonu.

Čo je spúšťačom astmy?

Príčiny astmy nie sú jednoznačné. K nebezpečným faktorom, ktoré prispievajú k jej rozvoju, patrí vdychovanie astmatických spúšťačov, ako sú alergény, tabakový dym či chemické látky. Významným faktorom je podľa odborníkov tiež kvalita ovzdušia. "Kvalita ovzdušia určuje, ako astmatici a alergici zvládnu deň. Merania pritom ukazujú, že ani jedno zo slovenských miest nedosahuje potrebnú kvalitu ovzdušia," upozornil Andrej Vilim zo Slovenskej asociáciie alergologických a astmatických pacientov. Podotkol, že znečistenie ovzdušia zásadne prispieva nielen k zhoršeniu existujúcej astmy, ale je jedným z kľúčových faktorov pri zvyšovaní rizika jej vzniku vzniku.

Priedušková astma celosvetovo postihuje viac ako 300 miliónov jedincov, podľa predpokladov tento počet do roku 2025 stúpne až na 400 miliónov.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.