23. máj. 2024 o 13:28
Famous.cz, Koktejl

Ľudia sú pobúrení: Kráľ Karol III. chce zrušiť pravidlo staré 199 rokov

placeholder
Britský kráľ Karol III.
Zdroj: TASR/AP

Zmena nastane už o pár dní.

Zahraničné promi
23. máj. 2024 o 13:28
Ľudia sú pobúrení: Kráľ Karol III. chce zrušiť pravidlo staré 199 rokov

Zmena nastane už o pár dní.

Britský kráľ Karol III. pobúril obyvateľov Windsoru. Vyšlo totiž najavo, že chce zrušiť tradíciu starú 199 rokov. Od roku 1825 majú totiž obyvatelia obce Windsor právo navštevovať hrad Windsor a jeho parky úplne zadarmo. Ostatní občania Spojeného kráľovstva a zahraniční turisti za to musia zaplatiť nemalé vstupné. Lenže kráľ si myslí, že by platiť mali všetci a že domáci by takto zvýhodnení byť nemali.

Od 1. júna 2024 už nebude platiť pravidlo bezplatného vstupu a systém bude nahradený iba zľavou na vstupnom, takže pre obyvateľov Windsoru bude vstupné šestnásť libier (7 eur). Teda polovica toho, čo zaplatia ostatní.

Táto správa sa však znepáčila domácim a rozhorčenie vyjadrili aj komunálni politici, vrátane kandidáta liberálnych demokratov Juliana Tisiho, ktorý pre BBC uviedol: „Počas sezóny obyvatelia radi vítajú turistov vo svojich obchodoch a reštauráciách, vozia ich taxíky a na ulici radi rozdávajú pokyny. Na oplátku môžeme žiť a pracovať v blízkosti jednej z najznámejších budov na svete – a navštíviť ju kedykoľvek, keď sa rozhodneme.“

Tisíc rokov stará pevnosť je jednou z niekoľkých kráľovských rezidencií spravovaných kráľovskou rodinou, a hoci sa jedná o funkčný palác, zostáva po celý rok otvorený verejnosti. Podľa hovorcu Royal Collection Trust, ktorá spravuje hrad Windsor, však stále platí, že vstup zadarmo budú mať miestne školy a ďalšie inštitúcie nekomerčného charakteru.