23. aug. 2022 o 19:45
TASR, Koktejl

Krajský súd v Prešove mu oficiálne vymeral trest: Ivan si za vraždu dieťaťa dlho v base neposedí

placeholder
Proces s Ivanom sa začal začiatkom októbra 2015. Prokuratúra ho vinila zo zločinu zabitia z nedbanlivosti (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

V utorok o ňom rozhodol Krajský súd v Prešove.

Správy
23. aug. 2022 o 19:45
Krajský súd v Prešove mu oficiálne vymeral trest: Ivan si za vraždu dieťaťa dlho v base neposedí

V utorok o ňom rozhodol Krajský súd v Prešove.

Krajský súd v Prešove v utorok uznal za vinného Ivana G. zo zločinu zabitia. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Ivana Petrufová. Prípad sa týka úmrtia 19-mesačnej Simonky, o ktorú sa staral ako profesionálny rodič v rodinnom dome vo Veľkom Šariši. Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove je právoplatné.

"Odvolací senát Krajského súdu v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí, po doplnení dokazovania výsluchom znalca, zrušil rozhodnutie Okresného súdu Prešov zo dňa 5. mája 2021 v celom rozsahu a sám vo veci rozhodol tak, že obžalovaného uznal za vinného zo zločinu zabitia. Obžalovanému uložil trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom výkonu uloženého trestu a zároveň s uložením probačného dohľadu nad správaním obžalovaného v skúšobnej dobe v trvaní piatich rokov," uviedla pre TASR Petrufová.

Obžalovanému odvolací senát uložil trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze vykonávať činnosť profesionálneho náhradného rodiča v trvaní desať rokov. Rovnako mu súd uložil povinnosť spočívajúcu v príkaze zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo sa uchádzať preukázateľne o zamestnanie. Odvolací senát napokon zamietol odvolanie okresného prokurátora.

K smrti dievčatka došlo 11. marca 2015 vo večerných hodinách. Polícia vtedy informovala, že "znalec z odboru súdneho lekárstva predbežne vylúčil, že by si zranenia spôsobila Simonka sama alebo ďalšie maloleté osoby, ktoré sa v tom čase v dome nachádzali." Simonka mala viaceré poranenia a modriny, okrem iného aj pomliaždené tenké a hrubé črevo a vnútorné krvácanie.

Proces s Ivanom G. sa začal začiatkom októbra 2015. Prokuratúra ho vinila zo zločinu zabitia z nedbanlivosti. Obžalovaný na prvom pojednávaní vyhlásil, že je nevinný. Profesionálna rodina vychovávala tri maloleté deti z košického detského domova.