12. jún. 2022 o 18:00
Famous.cz, Koktejl

Na tom, kedy cvičíte, záleží: Prečo by sa ženy a muži nemali vo fitnescentrách vôbec stretávať!

placeholder
Ženy a muži by mali cvičiť v odlišných časoch (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Ženy a muži by sa vo fitcentrách a na športoviskách nemali v podstate vôbec stretávať.

Zaujímavosti
12. jún. 2022 o 18:00
Na tom, kedy cvičíte, záleží: Prečo by sa ženy a muži nemali vo fitnescentrách vôbec stretávať!

Ženy a muži by sa vo fitcentrách a na športoviskách nemali v podstate vôbec stretávať.

Z najnovších výskumov športovej fyziológie a metabolizmu totiž jasne vyplýva, že ak sa v niečom pohlavia líšia, potom je to práve v spaľovaní energie a maximálnom účinku cvičenia.

Kým ženy najviac profitujú z cvičenia, ktoré vykonávajú ráno, muži pokiaľ športujú až večer. Medzi športujúcimi a inak pravidelne cvičiacimi ľuďmi nájdete zástancov ranného rovnako ako večerného cvičenia. A niektorým atlétom nevadí pohyb v ktorúkoľvek časť dňa. Aj keď môžu dať na osobné preferencie, nemusia z cvičenia profitovať ako tí, ktorí vypočujú svoje biologické zákony. Teda zákony svojho tela.

Ženy spaľujú tuky najúčinnejšie ráno, v túto časť dňa má cvičenie aj najlepší vplyv na ich srdce a cievy. U mužov platí opak, viac tukov spaľujú večer, majú pri večernom cvičení nižší tlak krvi a taktiež menej nezdravého cholesterolu v krvi. Ženy cvičiace zásadne večer a muži cvičiaci zásadne ráno sa potom môžu diviť, že výsledky ich snaženia nie sú dobre viditeľné. Ak sa teda zameriavajú na chudnutie. Aj keď je pohyb zdravý všeobecne a prospieva obom pohlaviam v ktorúkoľvek časť dňa, obzvlášť pri chudnutí je dobré vypočuť biorytmy. Muži sa potom cítia menej unavení pri cvičení pred večerou ako pri cvičení pred raňajkami.

„Kým ranné aj večerné cvičenia poskytujú ženám významné prínosy pre zdravie a výkonnosť, tie, ktoré sa chcú zbaviť brušného tuku a znížiť krvný tlak, by mali zvážiť cvičenie ráno. U mužov platí, že im viac prospejú cvičenia večer,“ vysvetľuje profesor Paul Arciero, vedúci autor štúdie zo Skidmore College v New Yorku.

V závere štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Frontiers in Psychology, autori uvádzajú, že cvičenie všeobecne prospelo všetkým, ktorí sa zúčastnili výskumu, bez ohľadu na to, kedy cvičili. A že pokiaľ sa sledované osoby zameriavali čisto na posilňovanie svalov a zvyšovanie ich objemu, silové cvičenie malo rovnaký účinok u oboch pohlaví v ktorúkoľvek časť dňa.