V hlavnej úlohe exceloval Josef Abrhám († 82), ktorý stvárnil milovníka žien a kníhkupca Dalibora Vránu. Napätú finančnú situáciu sa rozhodol vyriešiť originálnym spôsobom. Stal sa z neho falošný čašník a fantóm pražských a neskôr aj ďalších podnikov.
Režisér Ladislav Smoljak pôvodne zamýšľal do filmu zaradiť scénu, v ktorej mal Vrána zavítať do divadelného klubu s myšlienkou, že tučne skasíruje prítomných umelcov. Tu mu však finta nevyšla. Prekvapení herci mu odmietali zaplatiť, nakoľko boli zvyknutí, že útrata sa im pripisuje na účet. Scéna, v ktorej si zahrali esá ako Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý či Jiří Suchý, sa do komédie napokon nedostala.
„Zohnali sme plejádu hereckých es. Ochotných zahrať nám seba samých. Po naskúšaní sme scénu natočili a tešili sa, že to bude čerešnička filmu,“ opísal kedysi režisér. Diváci si museli vystačiť s podobnou scénou, v ktorej dostal Vrána na horách od hostí len stravné lístky.
Stopku dostala kvôli poslednému spomínanému hercovi. "Problém bol v tom, že medzi prítomnými bol aj Jiří Suchý. A to bol problém,“ cituje Blesk filmového historika Pavla Taussiga. Suchý v tom čase nemal povolené natáčať. Vtedajší ústredný dramaturg Filmového štúdia Barrandov Ľudovít Toman scénu nariadil vystrihnúť.
Ako pripomína český portál, Toman Suchého nenávidel. Kvôli tomu, že herec podpísal manifest Dvetisíc slov (jeden z najvýznamnejších dokumentov Pražskej jari, pozn.red.) mal povolené pracovať len v divadle. Nesmel sa objaviť v televízii ani vydávať knihy.
Z filmu bola takmer vyškrtnutá aj ďalšia scéna, tomu však zabránili herci. Abrhám v nej predstieral, že nie je Vrána ale inžinier Králik a išiel sa dobrovoľne ukázať manželke. Autorom sa zdala nezmyselná. Hercom sa však zapáčila natoľko, že presadili jej natočenie, informuje ČSFD.