30. máj. 2024 o 17:00
Miloš Audi, Koktejl

Ekonóm vďaka šikovnému triku vyhral v lotérii až 14-krát: Prečo nakoniec skončil bez peňazí!

placeholder
Ekonóm vďaka šikovnému triku vyhral v lotérii až 14-krát.
Zdroj: Reprofoto/YouTube/@paulwherbert

Muž dokázal vyhrať v lotérii až 14-krát pomocou prepracovaného systému, s ktorým mohol kupovať milióny žrebov. Nakoniec sa však jeho snaha neskončila šťastne.

Zaujímavosti
30. máj. 2024 o 17:00
Ekonóm vďaka šikovnému triku vyhral v lotérii až 14-krát: Prečo nakoniec skončil bez peňazí!

Muž dokázal vyhrať v lotérii až 14-krát pomocou prepracovaného systému, s ktorým mohol kupovať milióny žrebov. Nakoniec sa však jeho snaha neskončila šťastne.

Mnohí z nás snívajú o obrovskej výhre v lotérii, vďaka ktorej by sme si dopriať lepší život. Nie každému však takéto šťastie prinesie zaslúžený oddych, čo zistil aj rumunsko-austrálsky ekonóm Stefan Mandel. Ako informoval portál DailyStar, hoci sa mu podarilo vďaka šikovnému triku vyhrať až 14-krát, nakoniec musel vyhlásiť bankrot a odísť do ústrania.

Šikovná taktika

89-ročný Mandel začal s netradičným hobby už v 60. rokoch 20. storočia. Vtedy bola jeho prvou výhrou najvyššia cena v miestnej lotérii, pričom išlo o sumu približne 18-tisíc eur. Vtedy sa ekonóm rozhodol, že vytvorí systém, ktorým doslova hackne žrebovací algoritmus.

Jeho softvér fungoval tak, že náhodne vyberal čísla na hlasovacie lístky. Hoci sa jeho nápad kvôli výdavkom spočiatku neuchytil, po prvej veľkej výhre zistil, že v niektorých prípadoch bol nákup žrebu pre každý možný výsledok oveľa lacnejší ako jackpot. Keďže nemal dosť peňazí na to, aby si kúpil všetky tikety sám, vytvoril združenie, ktoré mohlo spoločne získať viac žrebov a rozdeliť si výhry.

Dokázal vyhrať až 14-krát

Neskôr sa Mandel rozhodol využiť svoj podiel z prvého víťazstva na podplatenie úradníkov, vďaka čomu sa mu podarilo utiecť z komunistického Rumunska do austrálskeho Melbourne. Tam pokračoval vo svojom pláne a kúpil si sklad, kde počas troch mesiacov vytlačil sedem miliónov hlasovacích lístkov.

V priebehu rokov sa ekonómovi spoločne so združením podarilo vyhrať v lotériách až 14-krát, pričom získal jackpot aj v Spojených štátoch či Spojenom kráľovstve. Mandel dokonca založil spoločnosť Pacific Financial Resources a trust s názvom International Lotto Fund s cieľom posilniť fond financovania združenia s podporou tisícov investorov.

Hoci bola Mandelova schéma úplne legálna, lotériovým organizáciám sa nepáčil takýto prístup, a preto v deväťdesiatych rokoch zakázali počítačom generované žreby a hromadné nákupy. Kvôli tomu ekonóm zažaloval tieto spoločnosti a dokázal zvíťaziť.

Keďže sa však právny spor tiahol niekoľko rokov, peniaze v truste sa rýchlo minuli a investori sa začali búriť. Nakoniec ho združenie obralo o všetky financie a v roku 1995 musel vyhlásiť bankrot. Spolu s mnohými členmi skupiny preto odišiel do dôchodku na tichomorský ostrov Vanuatu.