15. jún. 2024 o 04:00
Famous.cz, Koktejl

Nové pozitívne účinky Viagry? Známy liek môže pomôcť predchádzať demencii!

placeholder
Viagra môže pomôcť predchádzať demencii. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Už 25 rokov lekári predpisujú Viagru na erektilnú dysfunkciu.

Zaujímavosti
15. jún. 2024 o 04:00
Nové pozitívne účinky Viagry? Známy liek môže pomôcť predchádzať demencii!

Už 25 rokov lekári predpisujú Viagru na erektilnú dysfunkciu.

Sildenafil bol pôvodne vyvinutý ako liek pre ľudí s ochorením srdca a ciev. Pri testovaní na mužoch sa zistilo, že prípravok im prinavrátil veľmi tvrdú erekciu, hoci roky trpeli erektilnou dysfunkciou. Už 25 rokov teda lekári predpisujú Viagru na erektilnú dysfunkciu. A hoci nie je bez nežiaducich vedľajších účinkov, aj pri tomto lieku sa objavujú nové pozitívne účinky.

Podľa vedcov z Oxfordskej univerzity napríklad zvyšuje prietok krvi do mozgu a pomáha predchádzať demencii. Tento objav by mohol poskytnúť novú terapiu pre ľudí žijúcich s typom demencie známej ako vaskulárna alebo cievna demencia. Pri tomto ochorení je prietok krvi do mozgu obmedzený, čo spôsobuje poškodenie jeho funkcií.

„Toto je prvá štúdia, ktorá ukázala, že sildenafil sa dostáva do ciev v mozgu u ľudí s týmto ochorením, zlepšuje prietok krvi a reakciu ciev. Tieto dva kľúčové faktory súvisia s chronickým poškodením malých ciev v mozgu, ktoré je najčastejšou príčinou vaskulárnej demencie. To poukazuje na potenciál tohto dobre tolerovaného, široko dostupného lieku na prevenciu demencie, ktorý si vyžaduje testovanie vo väčších štúdiách,“ povedal hlavný autor výskumu, Dr. Alastair Webb z Oxfordskej univerzity. Štúdia bola uverejnená v časopise Circulation Research.