02. máj. 2024 o 13:57
TASR, Koktejl

Príde k prepúšťaniu v štátnej správe? Ministri vidia priestor na optimalizáciu počtu zamestnancov

placeholder
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD).
Zdroj: TASR

Možné zníženie počtu úradníkov až o tretinu avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD) začiatkom apríla ako jednu z možností konsolidácie verejných financií.

Domáca politika
02. máj. 2024 o 13:57
Príde k prepúšťaniu v štátnej správe? Ministri vidia priestor na optimalizáciu počtu zamestnancov

Možné zníženie počtu úradníkov až o tretinu avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD) začiatkom apríla ako jednu z možností konsolidácie verejných financií.

Viacerí ministri vidia priestor na optimalizáciu počtu zamestnancov v štátnej správe a plánujú vykonať personálne audity. Niektoré ministerstvá už dokonca počty zamestnancov či pracovníkov na dohodu škrtali. Či však pôjde o avizované znižovanie počtu úradníkov až o tretinu, nateraz ministri nespresnili.

Šéfovia rezortov to uviedli vo štvrtok pred rokovaním vlády. V utorok (30. 4.) uplynul termín, dokedy mali členovia vlády a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy predložiť návrhy na racionalizáciu stavu zamestnancov v štátnej správe.

„Od nástupu nového vedenia na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny môžem povedať, že sme zoškrtali počet pracovníkov v riadnom pracovnom pomere o 100 a zároveň sme zoškrtali aj počet dohodárov o rovnaký počet, teda o 100 ľudí, s tým, že v súčasnosti sme spustili ešte personálno-procesný audit, na základe ktorého budeme vyhodnocovať efektivitu štruktúry zamestnancov,“ uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Priestor na optimalizáciu vo svojom rezorte vidí aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), týkať by sa však mala úradníkov, nie príslušníkov policajného, hasičského a záchranného zboru. Priblížil tiež, že avizované znižovanie počtu zamestnancov verejnej správy na úrovni približne 30 % je ambíciou na najbližšie štyri roky.

Hľadať priestor na úsporu pri mzdových a odchodových prostriedkoch plánuje v rezorte hospodárstva jeho šéfka Denisa Saková (Hlas-SD). Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richarda Takáča (Smer-SD) musí rezort vykonať detailnú analýzu štátnych podnikov a inštitúcií, spadajúcich pod neho, na základe ktorej budú hľadať možnosti úspory.

Naopak optimalizovať stavy zamestnancov už ďalej nevie ministerstvo školstva. „Úlohy, ktoré máme na ministerstve, predovšetkým z realizácie a implementácie plánu obnovy, si vyžadujú ďalšie zdroje, takže určite v tejto oblasti nevieme hľadať žiadnu ďalšiu optimalizáciu,“ uviedol rezortný šéf Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že o situácii listom informoval aj úrad vlády.

Diskutovať o prípadnej optimalizácii musia ešte na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). „Musíme viesť ďalšiu diskusiu o tom, ako optimalizovať, ale tak, aby sa to nedotklo čerpania eurofondov, aby sa to nedotklo mzdovej obálky, ktorá nie je nastavená na štátny rozpočet,“ uviedol štátny tajomník MIRRI Michal Kaliňák.